• 0212 347 73 62
  • 0530 911 75 50
  • bilgi@astrodanismanlik.com

2020 MART

2020 MART


2020 MART

 22 Mart - 1 Temmuz Satürn Kova Fragmanı

Satürn , önümüzdeki 2,5 yıl boyunca yaşayacağımız temaların bir ön izlenmesi için 22 Mart 2020'de Kova burcuna girecek. 11 Mayıs'ta 1 ° Kova'da geri hareketine başlayacak, 1 Temmuz'da Oğlak burcuna tekrar girecek ve Eylül ayında direkt hareketine başlayacak. 17 Aralık 2020’de  ise  2,5 yıl boyunca ikamet etmek üzere Kova  burcuna girecek. Satürn gezegeninin Kova burcundaki etkileri hakkında bir fikir edinmek için ,geçmiş yıllardaki Kova burcundaki  Satürn geçişlerinin hikayelerine bakalım;
1962-1964   yılları arasında  Satürn  Kova temaları  
Martin Luther King unutulmaz “Bir Rüyam Var” adlı konuşmasını yapmış ve bu konuşma o yıllarda  ırkçılığa karşı ve  ekonomik eşitliği savunan King’i unutulmaz yapmış, ırksal adalet ve fırsat eşitliği için mücadele konularında önemli gelişmelere sebep olmuştur.
Kova'daki Satürn, tarihsel olarak kadın hakları için de gelişmelere de sebep olmuştur. 10 Haziran 1963'te Başkan John F.Kennedy, “Eşit Ücret Yasası'nı“ işverenler tarafından ücretlerin ödenmesinde cinsiyete dayalı ayrımcılığı yasaklamak ”için bir yasa  imzalamış ve  yılın ilerleyen zamanlarında  Dorothy Hodgkin, penisilin ve B12 Vitamini konusundaki çalışmaları nedeniyle Nobel Kimya Ödülü alan ilk İngiliz kadın olmuştur.
1991-1994 yılları arasında  Satürn  Kova temaları  
İlk GSM  telefon görüşmesi yapılmış, Türkiye'de ise ilk cep telefonu görüşmesi 23 Şubat 1994 tarihinde 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile dönemin Başbakanı Tansu Çiller arasında gerçekleşmiştir. Türkiye'de ilk GSM operatörü ise aynı yılın Mart ayında  hizmete başlayan Turkcell olmuştur. İnternet'i sınırsız ticari kullanıma açık hale getiren World Wide Web projesinin (Ağustos 1991) doğumu ve web tarayıcısının tanıtımı gibi olağanüstü teknolojik gelişmeler elde edilmiştir.
 25 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un istifa etmesinin ardından Sovyetler Birliği'ni teşkil eden cumhuriyetlerin bağımsızlığını kazanmalarıyla Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin dağılması ve  yerini Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)'na bırakması dönemin en önemli olaylarındandır. Bununla birlikte, o yılların sosyo-jeo-politik dönüşümünden birisi de  şüphesiz 1992  yılında da Yugoslav Federasyonunun dağılmış olmasıdır. 
 Biraz da Satürn’den bahsedelim; Satürn baskı ve  testler uygulayan, dersler  veren, engeller ve blokajlar koyan , hayatımızda kısıtlamalar yaratan karmanın efendisi olarak adlandırılan malefik yani  kötücül bir gezegendir. Esnek olmayan, sorumluluk sahibi, sıkı çalışan  Satürn, yaptığımız işte başarılı olmak için bizi harekete geçirme enerjisine  sahiptir. Satürn ustalık ister, sürekli çaba sarf etmek yeteneklerimizin , becerilerimizin, zayıflıklarımızın gerçekçi bir değerlendirmesinden sonra gelen ustalık yeteneğine sahip olmayı, bilgeleşmeyi anlatır. 
Kova burcunun misyonu ise, aydın, sıra dışı , yenilikçi , farklı yeni bir düzen yaratmaktır;  yeni kurallar, eşit fırsatlar, farklılık birliği. Kova'nın vizyonu keskin, zengin ve canlıdır, geleceği  iki adım öteye götürür. İcatlar, teknoloji, havacılık, elektrik ve elektronik aletler, alternatif bilimler, bilgisayarlar, dijital dünyaya ait olan her şeyi anlatır. Satürn otorite ile ilgilenirken, Kova kollektifi sembolize eder ; ait olduğumuz topluluklar, bireysel hedeflerimize hizmet etmek yerine insanlığın ilerlemesini hedefleyen faaliyetlere katılımımız, bağlılık, beraberlik temalarını harmanlar.
2020 yılında  Satürn Kova'da seyahat ederken , kişisel yolumuz, kollektifin yollarıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı olabilir , sevinç ve kayıpta, zafer ve başarısızlıkta. Her kendi kendini iyileştirme eylemi halkımızın yaralarını yatıştırır. Her kişisel niyet, tüm insanlık üzerinde yankılanan bir dalgalanma etkisi yaratır.  Yaptığımız her şey iyi ya da kötü  başkalarını etkileyebilir; satın aldığımız, tükettiğimiz, attığımız her şey.  Kova'daki Satürn bizi birbirimize yaklaştırıyor, bizi grup yaşamına katılımımız konusunda ciddileşmeye, adalete, eşitliğe ve insanlık onuruna yönelik her tehdidi etkilemeye itmeye zorluyor. “Ben” e daha az, “biz” e daha fazla odaklanmamızı gerektiriyor , tuhaflıklarımız, yeteneklerimiz, güçlü yönlerimiz, zayıf yönlerimizle hepimizin hepimize ihtiyacı olduğu bir dönemden geçiyoruz, birbirimizi korumalı, birbirimizin var olma hakkı için savaşmalıyız. Korona virüsü salgını ile toplumda, global anlamda şu an  birlik olmaya , hayatta kalmak için toplum olarak her türlü önlemde birlikte davranmaya başladığımız süreç zaten Satürn Kova temasını vurguluyor.
2020 Mart – 1 Temmuz  zaman aralığı , teknolojik gelişmeler açısından da yenilikler , büyük atılımlar sunabilir. Satürn’nün  disiplinli yönü ile  Kova burcunun yaratıcılığı harmanlanarak ,kolektif eylem ve topluluk oluşturma hedefleri için  ustaca fikirlerin oluşmasını destekleyecektir. Zaten  şu an  toplumsal anlamda internet ve sosyal medya çok güçlü bir durumda ve her şey dijital platformda her şey bu süreçte çok farklı olabilir, alışılmadık sıra dışı , elektrik elektronik alanlarda yeni buluşlar, icatlar olabilir. Şu anda savaştığımız çağın vebası gibi tüm dünyayı etkileyen Korona salgınına de çare bulunacağını hepimizin bu virüsten kurtulacağını ümit ediyoruz.
SATÜRN TRANSİTİNİN BURÇLARA ETKİSİ
KOÇ
Sosyal çevre ve arkadaşlar, organizasyonlar, grup aktiviteleri, umutlar ve dilekler, iş ve eylemlerden elde edilen kazançlarla ilgili testten geçileceğini, sorumluluklar alınacağını gösterecek. Bazılarınız ekipçe yapılan işler, organizasyonlar alanında sorumluluklar, mücadeleler verilebilir. Bazılarınız toplumsal organizasyonlar için çalışılabilir .Bazılarınız ise, yeni arkadaş edinmekte zorlanabilir. İdeal ve görüş farklılıkları eski arkadaşlardan kopartabilir, arkadaşlarınızın şartlarında kısıtlanmalar, sağlık sorunları olabilir. Kimileriniz sevdiğiniz dostlardan bazılarının uzaklaştığına şahit olabilir. Bu dönemde  işle ilgili uzun vadeli yatırımlar konusunda da dikkatli olunmalıdır; iş ve aksiyonlardan elde edilen gelirlerinizde daralma olabilir.
 
BOĞA
Meslek , gelecek hedefleri, toplum önündeki pozisyon, konularında testten geçeceğinizi anlatır. Başarı elde etmek için her zamankinden daha çok çalışmanıza ve gücünüzü ortaya koymanıza  işaret eder. Geçmişte sağlam temeller atılmış ve iyi çalışılmış ise, bu dönemde meyvelerinizi alabilirsiniz. Tersine bir durum söz konusu ise, bu dönemde tatminsizlikler yaşanabilir. Kimileriniz iş değişikliği yapmak isteyebilir. Bu her koşulda üzerinde uğraşmakta olduğunuz işte kararlılık ve sabır göstermek gereken bir zamandır. Başarı ancak zamanla; muhtemelen Satürn’ün bu evden çıkmasından sonra gelecektir. Daha önce hiç tecrübe etmediğiniz, tamamen farklı bir alana yönelebilirsiniz. Tamamen işe konsantre olma gerekliliği,  sevdiklerinizi ikinci plana atmanıza, bu dönemde yalnız hissetmenize ya da  yalnız kalmanıza sebep olabilir.
İKİZLER
Yurtdışına yönelik işler, seyahatler, yabancılarla ilişkiler, eğitim ve öğrenim, yayıncılık, hukuksal konular, dini ve ruhsal konularla ilgili testten geçileceğini, sorumluluklar alınacağını; ama bir şeylerin yerli yerine oturtulacağını gösterir. Kimileriniz bu dönemde kendisine yabancı, yeni olan konularla uğraşabilir. Kariyeri için eğitim alabilir, kendini yetiştirme gayretine girişebilir. Eğitime odaklanmak açısından disipline olabileceği bu dönemi iyi değerlendirebilir. Bu, dış ticaretle uğraşan kişiler açısından, daha fazla çalışmak ve temkinli olmak gereken bir dönemdir. Eğitimle ilgili konularda da durum benzerdir. Satürn bilginin, bilgeleşmenin, bilimin ve felsefenin derin sırrı demektir. Satürn’ün bu alandan transiti esnasında harita sahibi bilimsel, dinsel veya ruhsal konulara odaklanabilir, bu konularda bilgisini artırabilir.
YENGEÇ
8.evinizde sahne alacak Satürn  bu süreçte finansal konular, miraslar, zorluklar, ameliyatlar, ortaklıktan elde edilen kazanımlar, ortaklaşa kaynaklar, vergiler, harcamalar ve kredilerle ilgili  testten geçileceğini, sorumluluklar alınacağını gösterir. Bu dönemde gelirlerle ödemeler arasındaki dengeyi iyi kurmak gerekiyor. Bazı ödemelerin üstesinden gelmekte zorlanılabilir, her türlü yatırım ve harcamayı iyice gözden geçirmeli, ödemelere göre ayarlamalar yapılmalısınız. Eşin, ortağın veya diğer kişilerin maddi durumundaki zorlanmalar artabilir. Bu dönemde kredi, borç almak çok akıllıca olmayabilir.
 
 
ASLAN
7. evinizde sahne alacak bu süreçte  ikili ilişkiler en önemli test alanıdır. Satürn uzlaşmayı, sonuca gitmeyi zorlaştıran, engelleyen yapıdadır ve ikili ilişkiler bu durumdan etkilenir.  Eş veya ortaklarınıza  yardımcı olmak da gerekebilir, belki onların  şartlarında  sıkışma, daralma, önemli sorumlulukları olabilir.. İlişkilerde güven teması ön plandadır, zorlanmalar, kopmalar söz konusu olabilir. İleriye dönük işlerde uygun olmayan ilişkiler bu noktada temizlenebilir.
BAŞAK
6.evinizde sahne alacak Satürn ,yoğun ve detaylı çalışmalar, hizmetliler, günlük işçiler, kiracılar, stres, hastalıklar ve zayıflıklar, sorumluluklar ve görevler, çalışarak kazanılan beceriler, baba tarafından akrabalarla ilişkilendirilen bu alandan Satürn’ün geçişi sürecinde sorumluluklar artar ve günlük yaşantıyı düzenleme gerekliliği olabilir, kimileriniz düzenli beslenmeye ve sağlığa özen göstermeye başlayabilir. Çok fazla çalışmak veya detaylarla fazla uğraşmak vücudu ve sağlığı zorlayabilir. Bu yüzden yaşam tarzınızı, alışkanlıklarınızı  iyi organize etmek gerekmektedir. Kimileriniz işten ayrılabilir. Kimileriniz iş ortamında uzlaşmazlıklar, engelleyici ve zorlu koşullarla karşılaşabilir.
 
TERAZİ
5.evinizde sahne alacak. Bu süreçte enerjiniz ve dikkatiniz kişisel yaratıcılığınıza yönelebilir. Kendinizi bu dönemde daha ciddi ve sorumluluk altında hissedebilir, kendinize vakit ayırmakta zorlanabilirsiniz. Satürn bu alandan geçerken aşk hayatınız ile ilgili kadersel olaylar yaşayabilir, zorlanabilirsiniz. Kimileriniz çocuklarından ve onları ilgilendiren konularda testten geçip sınanabilir, kimileriniz çalışma hayatında zorluklar, engeller yaşayabilir bu konularda test edilebilirler. Bazılarınız istenmeyen hamilelik yaşayabilir ve kürtaj olmak isteyebilir. Ayrıca bu dönemde bazılarınız  arkadaş veya  arkadaş gruplarıyla sorunlar  yaşayabilir.
 
AKREP
4.evinizde sahne alacak. Satürn’ün bu alandan geçişi ailevi konular, ev ve yerleşimle ilgili konularda sorumluluklar  alınacağını anlatır. Burası en dip noktadır. Satürn’ün bu dip noktadan geçişi esnasında, dışarıdaki hayatla, gelecek ve kariyer hedefleriyle ilgili mücadeleler söz konusudur. Eğer Satürn’ün bu alandan geçişi esnasında  kişisel haritalarınızdaki gezegenlere sert açıları varsa, hayatınızın  dibe vurduğu bir dönemden geçebilirsiniz fakat bu dip noktasından itibaren giderek yukarı tırmanılacak bir döneme de geçilecektir . Burası sağlam temel atılması gereken bir alandır; Satürn’ün burada hareket edeceği dönemde sağlam temeller atılmalı, doğru başlangıçlar yapılmalı, bunu yapabilmek için kişi ne istediğini belirlemeli yine  bu dönemde  bazılarınızın kariyerinde sallantı olabilir,  ailevi konularda, ebeveynlerle ilgili konularda stresler yaşayabilirsiniz. Bazılarınız ise yer değişiklikleri, taşınmalar yaşayabilir.
 
YAY
3. evinizde sahne alacak. Bu süreçte kardeşler ve yakın çevre, eğitim, bilgi ve iletişimsel konular, seyahatlerle ilgili konularda sorumluluk almak söz konusu olabilir. Zihinsel ve eğitimsel konulara odaklanılacağınızı, sınavlara veya fikirlerin ortaya konulacağı kitap benzeri uzun süreli hazırlıklara girişilebileceğini de gösterebilir. Öğrenim, okuma ve yazma gibi konulara odaklanabilir. Kişi bu dönemde derin araştırmalar yapabilir, örneğin tez hazırlayabilir. Fakat  eğitimle veya araştırmalarla ilgili zorlanmalar, daha fazla çalışma gerekliliği ortaya çıkabilir. Karamsarlık ve endişe söz konusu olabilir. Bu dönemde iletişimsel sorunlar yaşanabilir. Kardeşlerle ve yakınlarla ilgili sorunlar da buna dahildir. Yanlış anlaşılmalar yüzünden sorunlar, ilişkilerde sorunlar yüzünden veya taşınma gibi temalar yüzünden uzaklaşmalar görülebilir. Bu transit bir kardeşin evden ayrılacağını da gösterebilir örneğin. Kontratlar, anlaşmalarla ilgili sorunlar da olasıdır.
 
OĞLAK
2. evinizde olacak bu alanda  para kazanma, harcama konularında testten geçeceğiniz zamanlar olabilir, harcamalarla ilgili veya para kazanma ile ilgili engellemeler, kısıtlanmalar olabilir, bu süreçte bir şey satın alarak borca girebilirsiniz. Parasal  konularda sorumluluk almak ve dikkatli hareket edilmesi gereken zamanlar. Eğer Satürn kişisel haritalarınızda  olumluysa, parasal anlamda zorluk azalır, sağlam ve kalıcı yatırımlar yapabilirsiniz, tersi bir durum söz konusu ise  o zaman parasal konularda sorunlar olabilir. 
KOVA
22 Mart tarihinde Satürn 3 aylık bir süreç için sizlere 2021 fragmanını göstermek için yükselen burcunuza yani 1.evinize geçiyor bu üç aylık süreçte yeni bir gelişim döngüsü başlıyor olacak, önemli kararlar alabilirsiniz. Kendinizi  adeta yeniden şekillendirdiğiniz, hayatınıza  yeniden şekil verdiğiniz bir döngü başlıyor. Daha fazla sorumluluk alma ,elinizi taşın altına sokma zamanıdır. Sağlığa dikkat edilmesi gereken bir dönemdir, kilo verilebilirsiniz.
 BALIK
Transit Satürn’ün kontrol dışında gelişen faktörler, endişeler, gizli düşmanlıklar, hastalıklar ve hazırlıklarla ilişkilendirilen 12. evinde hareket edeceği bu dönem, bir nevi yeni başlayacak döngüye hazırlık dönemidir. 12. ev, aksiyon almaktan çok, hazırlık yapmak gereken bir alandır. Eski ve tatminsizlik getiren enerjilerin bırakılmak istendiği bir alanda hareket eden Satürn, istenmeyen alışkanlıklarınızı bitirebilir. Tabii sıkıntılar olabilir. Ruhsal olarak gerginlik hissedilebilir. Ama sonuç olarak bir nevi temizlenme, arınma dönemidir bu. Hastaneler, hapishaneler, sanatoryumlar gibi kapak yerlerle ilgili temalar, kontrol dışı faktörler, gizli korkular devrededir bu dönemde. Her koşulda, iş ve girişimlerle ilgili konularda şartları fazla zorlamamak daha isabetlidir. Dışarıda ve aktif olmaktan ziyade, içeride ve kendine dönük olmayı, kendi dinamiklerini gözden geçirmeyi tercih etmekte fayda vardır. Meditasyon benzeri içe yönelme çalışmaları açısından ideal bir dönemdir bu. Bilgeleşme getirebilir.