• 0212 347 73 62
  • 0530 911 75 50
  • bilgi@astrodanismanlik.com

2022 MART

2022 MART


2022 MART

KOÇ VE YÜKSELEN KOÇLAR

Sevgili yükselen Koçlar, Mart ayına Balık burcundaki  Jüpiter ile kavuşumda, şanslı bir Yeniay ile başlıyorsunuz, 2 Mart tarihinde  12.evinizde gerçekleşecek Yeniay; kontrol dışında gelişen faktörleri, endişeleri, gizli düşmanlıkları, hastalıkları gündeminize getirebilir. Bu dönemde kendi hakkınızda daha fazla şey öğrenebilir,  henüz keşfetmediğiniz yetenekleriniz açığa çıkabilir. Bu bir nevi geleceğe yönelik hazırlanma zamanıdır, iç bilgeliğinizden en çok istifade edeceğiniz, kendi yaratıcı yönlerinizi fark edeceğiniz, geleceğe yönelik amaçlarınızı saptayarak kendinizi  hazırlamak için kullanabileceğiniz 2 haftalık süreçte olacaksınız. İçsel anlamda da huzurlu bir dönemdir , sağlıkla ilgili sorunlarınız varsa  şifa kazanmak adına Yeniay’ın Jüpiteryen bereketli ve şanslı enerjisi size iyi gelecektir. Zararlı alışkanlıklarını bırakmak, eski problemleri kafanızda çözmek için de ideal bir süreçtir. Bu Yeniay zamanı Venüs , Mars ve Plüton kariyer evinizde kavuşumda olacak ve yükseleninize kare açıda olacak bu süreçte kariyer, iş konuları veya anne ile ilgili mücadeleler ve  zorluklar yaşayabilirsiniz Neptün ise bu üçlüye olumlu bir etki veriyor olacak otorite figürleri ile olan ilişkiler çok daha dengeli ve uyumlu akacağından kariyer alanındaki zorlukları göğüslemek  kolaylaşabilir , her şey yoluna girebilir. Yeniay’ın Uranüs ile uyumlu açısı ise kariyer getirilerinden ya da sosyal çevre ve arkadaşlardan beklenmedik güzel kazançlar elde etmenize sebep olabilir.
Güneş 20 Mart’a kadar Balık burcunda 12.evinizde hareket edecek , bu süreçte yaşam enerjiniz düşebilir, yalnız kalmak isteyebilirsiniz. Yeni alacağınız kararlar için inzivaya çekilip geçmişle hesaplaşabilirsiniz. Fakat 1-8  Mart arasında Balık burcunda Güneş Jüpiter kavuşumu var ve 12. ev konuları ile ilgili , yeni başlangıçlar yapmak, yeni bir şeye başlamak için şans ve fırsatlar söz konusu olabilir, Jüpiter sizlerin 9.evinizi de yönettiği için yabancılarla yapılan işler, yurt dışı konuları, uzak yerlere seyahat , medya, yayıncılık , akademik , meditatif , spritüel çalışmalar gibi konularda yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Güneş sizlerin 5.evinizi yani aşk, çocuklar, hayattan keyif alma, hobiler alanın da yöneticisi olduğu için tüm bu konularla ilgili  güzel haberler olabilir, yeni bir hobiye başlayabilirsiniz, çocuklarınızla ilgili güzel gelişmeler olabilir. 8-16  Mart arasında Güneş-Neptün kavuşumu ciddi bir enerji düşüklüğü ve hassasiyet getirir, aile büyüklerinizin de sağlığına dikkat edilmesi gerekebilir , kendi sağlık konularınız da gündemde olabilir. 
6 Mart tarihinde Mars ve Venüs  Kova burcuna  ay boyu birlikte hareket etmek üzere  geçiş yapıyor, bu etki ile sosyal alanda özgürlük ve hareket ihtiyacınız artabilir . Venüs Mars kavuşumu aşk enerjisi  vereceğinden belki sosyal ortamlarda ya da arkadaş ortamlarında birisi ile tanışıp aşk yaşayabilirsiniz.  Mars’ın  sataşmayı sevmesi yüzünden sosyal çevre ilişkilerinde agresyonda  yaşanabilir. İdeal ve görüş farklılıkları yüzünden arkadaşlarınızla aranızda sürtüşmeler olabilir.  Ekipçe yapılması beklenen işlerde, bireysellik ve isyankâr tavırlar ön plana çıkabilir. Bu dönemde işten elde edilen gelirler veya iş yatırımları konusunda  olumlu açılarınız varsa  cesaretli girişimler yapabilirsiniz.
10 Mart Merkür Balık burcuna  12.evinize geçiyor kalabalıktan uzaklaşıp kendi düşüncelerinizle baş başa kalmak isteyebilirsiniz, yalnız çalışmak size  daha faydalı  sonuçlar getirebilir. Bu dönemde zihinsel yetenekleriniz  de geliştirebilirsiniz, ileri sürmeyi düşündüğünüz fikirleriniz için, bu hazırlık döneminde kendinizi iyi donatmalısınız. Aynı zamanda bu süreçte  kendinizi  rahat ifade edemeyebilir, çok fazla iç gözlem yapabilir, kendi bilinçaltınızla yüzleşebilirsiniz.  Geçmişle ilgili  unutmak istediğiniz şeyler tekrar karşınıza çıkıp keyfinizi kaçırabilir. Bu dönemde  arkadan iş çevirenler, dedikodu yapanlar bol olabilir  ve siz bunların neler olduğunu, kimler tarafından yapıldığını fark etmeye de başlayabilirsiniz.
18 Mart’ta Başak burcunda Neptünyen bir Dolunay yaşayacağız. Sizlerin  6.evinizde  gerçekleşecek Dolunay ‘da  çalışma hayatınız ve günlük rutin işleriniz , sağlığınızla ilgili sürüncemede kalan konular netlik kazanabilir ya da bu konularla ilgili bilmediğiniz bir takım gerçekler ortaya çıkabilir.  Bazılarınız işten çıkabilir, bazılarınız yeni bir işe girebilir ,çalışmayanlar  günlük programlarında değişiklikler yapabilir. Bazılarınızın göz ardı ettiği sağlık sorunları ortaya çıkabilir, diyete başlayabilirler Evcil hayvanlarla ilgili bir konu gündeme gelebilir. Dolunay Püton’a üçgen açıda tüm bu konularla ilgili değişim dönüşüm yaşayabiliriz fakat Neptünyen bir Dolunay olduğu için kafa karışıklıkları, belirsiz durumlar , önümüzü net görememe, aldanma ve hayal kırıklıkları söz konusu olabilir, farkında olalım.
20 Mart Güneş Koç burcuna giriyor  artık  sahne alma zamanı sevgili Koçlar , 1 aylık süreçte ne istediğini bilen, kararlı, enerjinizin tavan yaptığı bir dönemde olacaksınız. Otoritenizi daha belirgin bir şekilde ortaya koyabilir,   kişisel yeteneklerinizi iyi kullanabilirsiniz. Başkaları üzerinde etki yaratabilme  ilişkilerimizde daha etkin olabiliriz.  Bazılarınız  fiziksel görünüşünüzü değiştirmek isteyebilirsiniz çünkü her zamankinden daha fazla dikkat çekmek ,  spot ışığında olmak istersiniz. Hayatınızda yeni bir şeye başlamak, özellikle de yeni bir yola girmek için iyi bir zamandır.  Daha kendinizden emin, cesur ve cüretkarsınız ve kimsenin iznini veya yardımını beklemeden  istediğinizi almaya hazırsınız.
27 Mart Merkür de  Koç burcuna  sizlerin yükseleninize, Güneş’e eşlik etmeye  geliyor, kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz,  ikna yeteneğinizi iyi kullanabileceğiniz, sözleriniz ve fikirlerinizle  dikkat çekebileceğiniz  bir dönemde olacaksınız . Önemli konuşmalar, yazılı anlaşmalar yapmak açısından da değerlendirilebilecek bir zamandır, Güneş de Koç burcunda Merkür’e bu konularda destek veriyor olacak. İyi bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.

BOĞA VE YÜKSELEN BOĞALAR

Sevgili yükselen Boğalar, Mart ayına Balık burcundaki Jüpiter ile kavuşumda, şanslı bir Yeniay ile başlıyorsunuz, 2 Mart tarihinde 11.evinizde gerçekleşecek Yeniay; kariyeriniz, kariyerinizin getirileri   sosyal çevreniz ve arkadaşlarınızla ilgili konularda şanslı bir yeniay olacaktır. Yeni sosyal çevrelere girebilirsiniz, sosyal çevrenizi genişletebilir ve sosyal platformlarda yer alabilirsiniz. Yeni arkadaşlıklar deneyimlemenin tam zamanı. Diğer taraftan yeniaydan birkaç sonra kariyerinizle, işinizle ilgili yeni adımlar atabilir ve kariyer getirilerinizi arttırmak için çözümler geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu Yeniay’da Venüs, Mars ve Plüton 9. evinizde kavuşumda olacak, enerjiniz ve eforunuz ; ani gelişen hukuksal ya da akademik işlere ya da yabancılarla olan işlerde, kendinizi sosyal medya aracılığı ile tanıtmakla ilgili işlerde, seyahatlerle ya da uzakta bulunan akrabalarınız ya da eşinizin yakınları ile ilgili konularda olacaktır. Yeniay’ın Uranüs ile uyumlu açısı ise fiziksel özelliklerinizle ilgili konularda, değişim ile ilgili adımlar atmanız konusunda sizi cesaretlendirebilir; saçlarınızı kestirebilir, uzatabilir, botoks gibi uygulamaları deneyebilirsiniz. Kendi değişim ve dönüşümünüz için başlangıç yapmanın da tam zamanı, yeni kararlar alabilir, bakış açınızı değiştirebilirsiniz.
Güneş 20 Mart’a kadar Balık burcunda 11.evinizde hareket edecek, Ayın 20’ ine kadar odak noktanız; sosyal  çevreniz, arkadaşlarınız, umutlarınız ve hayalleriniz, kariyerden elde ettiğiniz gelirlerde olacaktır. Etrafınızda güçlü ve etkin kimseler artar, genel anlamda destek veren, güç kazandıran bir süreçtir. Bu dönemde  tanışacağınız  kişilerden fayda görebilirsiniz bu yüzden  mümkün olduğunca sosyal organizasyonlara dahil olmalısınız. Gelecekle ilgili planlarınıza hiç ummadığınız  destekler gelebilir. Geleceğinize, hayalinizdeki geleceğin nasıl görüneceğine ve umutlarınızın neler olduğuna daha fazla konsantre olursunuz. Geleceğinizin ne olmasını istediğinizi daha iyi kavrarsınız ve nihai arzularınızın ne olduğuna dair fikirler formüle edebilirsiniz. Ayrıca artık daha çok insancılsınız ve bir davaya dahil olabilmek için bir bütün olarak dünyaya yardım etmek istiyorsunuz. Alışılmadık şeylere ilgi duyuyorsunuz ve bir kutuya konmak istemiyorsunuz.
1-8 Mart arasında Balık burcunda Güneş Jüpiter kavuşumu gerçekleşecek, sosyal çevreniz genişlerken, çevrenizden ve arkadaşlarınızdan aldığınız destek de büyüyecektir. Arkadaşlarınızın imkanlarından faydalanabilirsiniz. Gelirinizin artış gösterecektir.
8-16 Mart arasında Güneş-Neptün kavuşumu, hayallerinizin gerçekleşmesi için odaklanmanın tam zamanı.
6 Mart tarihinde Mars ve Venüs Kova burcuna, 10.evinize  ay boyu birlikte hareket etmek üzere geçiş yapıyor,  Enerji ve eforu ifade eden Mars’ın bu alandan geçişi, mesleğinizle veya kariyerinizle ilgili konularda otoritenizi ortaya koymak isteyebilirsiniz fakat Mars’ın acelecilik ve agresyonla ilişkili olduğu unutulmamalıdır. Bu alandan geçiş yaparken, bir müddet için  idealleriniz  ve geleceğe yönelik hedefleriniz  için daha fazla mücadele etmeniz gerekebilir. Girişim cesareti ve gözü peklik vurgu kazanmış ve enerji tepe noktasına varmış durumdadır. Kararlılık ve yüksek motivasyon sayesinde başarı elde edilebilir. Eğer enerjinizi  doğru kullanabilir ve hedefe kilitlenirseniz, başarı şansınız yüksek olabilir.  Aynı zamanda aceleci, gözü kara girişimler sonradan üzücü sonuçlara taşıyabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir süreçtir.  Statü, ün ve pozisyonunuzu  iyi korumalı, dikkatli hareket etmeli ve  hırsınızı  iyi dengelemeniz  gerekebilir. Venüs’ün de bu alanda olması üstlerinizle veya otorite figürleri ile ilişkilerinizin iyi olacağını anlatıyor.
10 Mart Merkür Balık burcuna 11.evinize geçiyor, Merkür'ün ortalama bir ay boyunca 11.evinizde kalması sosyal çevre ile iletişiminizi  hareketlendirir. Her türlü aktivitelere veya organizasyonlara katılmak için uygun zamanlardır. Bu günlerde, dostlar arasında iletişim sağlamak sizinle aynı ideali paylaşan kişilerle bir araya gelmek daha fazla hayatınızda olabilir.  Geleceği formüle etmek, plan yapmak için uygun bir transittir bu. Eskiden beri gelen dostlukların gözden geçirileceği bu günlerde,  çevrenizde değişiklikler olabilir. Tavsiyeler alabilir, fikrine saygı duyduğunuz arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Bu dönemde etrafınızda zeki, bilgili, becerikli, İletişimci kişileri daha fazla bulabilirsiniz  İletişim daha yoğun olabilir; fikir paylaşımları, kulüp ve dernek işleri gibi faaliyetler, hep birlikte eğitim almak, yeni şeyler öğrenmek, grup içerisinde bilgi paylaşmak açısından; ticari konularda girişim ve yatırımlar yapmak açısından olumlu bir süreçtir.
18 Mart’ta Başak burcunda 5. evinizde Neptünyen bir Dolunay yaşayacağız, çocuklarınız ve aşk hayatınızla ilgili konularda netleşen konular ve farkına varacağınız durumlar söz konusu olabilir. Çocuklarınızla ilgili yaptığınız girişimlerin sonuçlarını görebilirsiniz. Bebekle ilgili haberler alabilirsiniz. Bu dolunayın ışığı size bir aşk getirebileceği gibi aşk hayatınızdaki sorunları da gözler önüne serebilir. Özellikle de hobilerinizle ilgili eğitimler ya da yaratıcı ve sanatsal yönlerinizi sergilemekle ilgili konular gündeminize gelebilir. Ayrıca Dolunay Püton’a üçgen açıda tüm bu konularla ilgili değişim dönüşüm yaşayabiliriz fakat Neptünyen bir Dolunay olduğu için kafa karışıklıkları, belirsiz durumlar, önümüzü net görememe, aldanma ve hayal kırıklıkları söz konusu olabilir, farkında olalım.
20 Mart Güneş Koç burcuna sizlerin 12. Evinize geçiyor, ayın 20’ sinden sonra, senenin değerlendirmesini yapmak ve yeni şeylerin hazırlıklarına girişmek için uygundur. Burası gizlide olanı anlatan bir alandır ve Güneş’in bu alandaki hareketiyle ve daha önce fark edemediğiniz  konular ve gerçekler su yüzüne çıkabilir. Bazılarınızın bu dönemde  arkasından iş çevirenler, gizli düşmanlıklar  olabilir. 12. ev, kayıp ve üzüntü getiren durumları da temsil eder bu yüzden endişe ve korkularınız biraz artabilir. Güneş’in 12. evde olması, harekete geçmek için henüz erken olduğunu göstermektedir yani yeni bir girişimde bulunmadan önce  üzerinde uğraştığınız  konuları pekiştirilmeli, kararlan aceleye getirmemelisiniz yoksa  kayıplar söz konusu olabilir. Sağlıkla ilgili konulara da özen göstermeniz gereken bir dönemdir. İçe çekilmek, meditasyon benzeri çalışmalar yapmak açısından da ideal bir transittir çünkü bu alandaki Güneş ile  odak noktanız bilinçaltınıza yönelir, yüzleşmeniz ve devam etmeniz gereken eski sorunlar ortaya çıkabilir, tüm bunlardan kurtulmak  ve hayatınızı fiziksel, zihinsel, duygusal veya ruhsal olarak temizlemek için iyi bir zamandır. Özellikle insanların yanında kendinizi bitkin hissedebilirsiniz ve yeniden şarj olmak için yalnız başına daha fazla zaman geçirmeniz gerekebilir. Spot ışığında olmak istemiyorsunuz ve arka planda kalmayı ve insanların dikkatini çekmemeyi tercih ediyorsunuz. Bazılarınız bu süreçte  daha şefkatli olabilir  ve kendilerine yardım edemeyen insanlara yardım etmek isteyebilirsiniz.
27 Mart Merkür de Koç burcuna  Güneş’e eşlik etmeye 12. evinize geliyor, Merkür’ün bu alandan geçiş yapacağı yaklaşık bir ay boyunca  biraz kalabalıktan uzaklaşıp kendi düşüncelerinizle baş başa kalmak isteyebilirsiniz, yalnız çalışmak size  daha avantajlı sonuçlar getirecektir. Zihinsel yeteneklerinizi de geliştirebilirsiniz.  İleri sürmeyi düşündüğünüz fikirleriniz için, bu hazırlık döneminde, konunuzla  ilgili ne kadar materyal toplarsanız o kadar iyi olur. Merkür’ün 12. evden geçiyor olması, aynı zamanda henüz kendinizi dilediğiniz kadar rahat ifade edemediğinizi de gösterir.  Merkür’ün bu transiti esnasında arkanızdan konuşulması, gizli düşmanlar tarafından kulaklarınızın sıkça çınlatılması da söz konusu olabilir tabii ki. Geçmişle alakalı unutmak istediğiniz  şeyler tekrar karşınıza çıkıp canınızı  sıkabilir. Merkür her türlü kurnazca görüşmeler yapan, iş çeviren kimselerle, kurnazlıkla, yalancılıkla ve dolandırıcılıkla da alakalıdır. İşlerinizi  gizlice bozmaya çalışanlar, arkadan iş çevirenler, dedikodu yapanlar bol olabilir bu dönemde.

 İKİZLER  VE YÜKSELEN İKİZLER

Sevgili yükselen İkizler, Mart ayına Balık burcundaki  Jüpiter ile kavuşumda, şanslı bir Yeniay ile başlıyorsunuz, 2 Mart tarihinde  10 . evinizde gerçekleşecek Yeniay ile birlikte kariyer ve statü ile ilgili konularda   Jüpiter’in bereketli ve şanslı enerjisi size iyi gelecektir. Astlarınızdan yana şanslı olabilirsiniz, yeni bir iş teklifi veya işinizde yükselme söz konusu olabilir, tüm bu konularda şanslı başlangıçlar yapabilirsiniz. Bu Yeniay zamanı Venüs , Mars ve Plüton başkalarından gelen kaynakları anlatan alanda  kavuşumda olacak ve kariyer alanına olumlu bir açıda olacak bazılarınız bu dönemde kariyerini ilgilendiren konularda ortaklıklar kurarak ilerleyebilir, eşinizin finansal desteği ile bu konularda değişim dönüşüm yaşayabilirsiniz.  Neptün de bu üçlüye olumlu bir etki veriyor olacak belki işinizde idealize ettiğiniz veya hayalini kurduğunuz yeni başlangıçları başkalarından aldığınız , sosyal çevrenizden aldığınız destekle gerçekleştirme olanağı bulabilirsiniz. Yeniay’ın Uranüs ile uyumlu açısı kariyeriniz veya statünüz ile ilgili beklenmedik kontrolünüz dışında gelişen güzel olayları anlatabilir.
Güneş 20 Mart’a kadar Balık burcunda 10.evinizde hareket edecek , bu süreçte  iş, kariyer, toplumsal statü ve tanınma konuları öncelik kazanmaya başlar. Az veya çok, başkalarının ilgisini üzerine toplama, başarı ve ilerleme zamanıdır. Önemli pozisyondaki güç sahibi kişilerden iş ve kariyer, geleceğe yönelik girişimler alanlarında şanslarınız olabilir. Geçmiş aylardaki performanslarınızın geri dönüşleri gelebilir, beğeni alabilir, kuvvetli  yönlerinizi  başkalarına gösterebilir, başarı ve ödül kazanabilir, terfi edebilirsiniz. Bazılarınız hedeflerinize yönelik konularda önemli gelişmeler sağlayabilirsiniz.  1-8  Mart arasında Balık burcunda Güneş Jüpiter kavuşumu var ve  bazılarınız bu süreçte  nişanlanabilir , aileniz ile bir takım planlarınız olabilir, yeni iş anlaşmaları yapmak için de gökyüzü size güzel etkiler veriyor olacak. Ayrıca bu süreçte kariyerinizi ilgilendiren konularda eğitimler alabilirsiniz, bazılarınız araba alabilir, bazılarınızın kısa seyahatleri olabilir. 8-16  Mart arasında Güneş-Neptün kavuşumu ciddi bir enerji düşüklüğü ve hassasiyet getirir, aile büyüklerinizin de sağlığına dikkat edilmesi gerekebilir , kendi sağlık konularınız, kardeşler, akrabalarınızın  da sağlık sorunları  gündeminizde olabilir.  Bu kavuşum sadece yaratıcı çalışmalar için uygun olabilir o açıdan değerlendirebilirsiniz.
6 Mart tarihinde Mars ve Venüs Kova burcuna  ay boyu birlikte hareket etmek üzere  geçiş yapıyor, bu etki ile seyahatler, yabancılarla ilişkiler, dış ticaret, eğitim, yayıncılık ve yasal konularla  ilgili  daha fazla mücadele edebilme gücü ve girişim cesareti getirir. Bu dönemde dışa dönük hedeflerinizi gözden geçirip, ne yapmanız gerektiğine karar verme eğiliminiz olabilir çünkü  enerjiniz ve eforununuz bu konularla ilgili olacaktır. Yeni girişimler yapmaya cesaret edebilir, öncülük edebilirsiniz, kariyerinizi ilgilendiren konularda eğitim almak isteyebilirsiniz.
10 Mart Merkür Balık burcuna  10.evinize geçiyor işle ilgili önemli konuşmalar, yazışmalar, anlaşmalar yapılabilir, eğitimler alabilirsiniz , iş ve kariyer konuları, ailevi konularda iletişim sağlayacağınızı, işle ilgili seyahatler yapabileceğinizi anlatır.  Bu dönemde kariyerinizi ilgilendiren konularda yeni teknikler öğrenebilirsiniz.  Bu dönemde, otoriteyi temsil eden kişilerle konuşmak, kariyerle ilgili konularda tavsiyeler almak da akıllıca olacaktır ayrıca bazılarınız bu dönemde yeni iş anlaşmaları yapabilirsiniz.
18 Mart’ta Başak burcunda Neptünyen bir Dolunay yaşayacağız. Sizlerin  4. evinizde  gerçekleşecek ev ve aileye ait konular gündeminizde olabilir ve tüm bu konularda bir takım net durumlar ortaya çıkabilir. Bazılarınızın hayatında evlilik hazırlıkları olabilir, bir nişan bir söz olayı gibi özellikle eğer uzun süredir düşünülüyorsa bu dönemde artık netlik kazanır. Bazılarınızın ev ,arsa, mal, mülk  alımı satımı konularında daha önce fark etmediği durumlar ortaya çıkabilir,  Dolunay ‘Neptünyen bir Dolunay olduğu için tüm bu bahsettiğimiz konularda kafa karışıklıkları, belirsiz durumlar , aldanma ve hayal kırıklıkları söz konusu olabilir, farkında ve dikkatli olmak gerekir.
20 Mart Güneş Koç burcuna giriyor  1 aylık süreçte kariyer getirilerinizde olumlu gelişmeler yaşayabilirsiniz. Odak noktanız sosyal çevre ve arkadaşlar olabilir, daha fazla sosyal olacağınız bir dönemde olabilirsiniz. Kariyerinizde yeni açılımlar söz konusu olabilir. Genel anlamda destek veren, güç kazandıran bir  dönemde olacağınız için dışa açılmalısınız, sosyal ilişkilerden daha fazla yararlanabilir  bu dönemde  tanışacağınız  kişilerden fayda görebilirsiniz. Gelecekle ilgili planlarınıza hiç ummadığınız destekler gelebilir,  grup içerisinde liderlik yeteneklerinizi sergileyebilir, kendinizi daha rahat kabul ettirebilirsiniz.  Arkadaşlar ve sosyal alandan destekleyici kimseler  hayatınızda daha önemli ve öncelikli hale gelebilir.
27 Mart Merkür de  Koç burcuna  giriyor ve  Güneş’e eşlik etmeye  geliyor, her türlü aktivitelere veya organizasyonlara katılmak için çok istekli olabilirsiniz . Bu günlerde, dostlar arasında iletişim sağlamak organizasyonlar yapmak size  düşebilir. Sizinle  aynı ideali paylaşan kişilerle bir araya gelebilir, ileride yapacağınız  şeyleri tartışabilirsiniz. Geleceği formüle etmek, plan yapmak için uygun bir dönemdir ayrıca eskiden beri gelen dostlukların gözden geçirileceği bu günlerde, sosyal çevrenizde değişiklikler olabilir.  İyi bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.

YENGEÇ  VE YÜKSELEN YENGEÇLER

Sevgili yükselen Yengeçler, Mart ayına Balık burcundaki  Jüpiter ile kavuşumda, şanslı bir Yeniay ile başlıyorsunuz, 2 Mart tarihinde  9 . evinizde gerçekleşecek Yeniay ile birlikte hayat görüşünüz, uzak akrabalar, yolculuklar özellikle yurt dışı yolculukları veya uzak yerlere seyahatler, akademik eğitim, uluslararası ticaret konularında  Jüpiter’in bereketli ve şanslı enerjisi size iyi gelecektir. Bu konularda yeni başlangıçlar ve girişimler yapabilirsiniz, bazılarınız bir blog açabilir, sosyal mecralarda tanıtımlarını yapabilir. Bu Yeniay zamanı Venüs , Mars ve Plüton her türlü ilişkiler alanında  kavuşumda olacak ve kariyer alanına olumlu bir açıda olacak bazılarınız bu dönemde kariyerini ilgilendiren konularda ortaklıklar kurarak ilerleyebilir, eşinizin finansal desteği ile bu konularda değişim dönüşüm yaşayabilirsiniz.  Neptün de bu üçlüye olumlu bir etki veriyor olacak belki işinizde idealize ettiğiniz veya hayalini kurduğunuz yeni başlangıçları başkalarından aldığınız , sosyal çevrenizden aldığınız destekle gerçekleştirme olanağı bulabilirsiniz. Yeniay’ın Uranüs ile uyumlu açısı kariyeriniz veya statünüz ile ilgili beklenmedik kontrolünüz dışında gelişen güzel olayları anlatabilir.
Güneş 20 Mart’a kadar Balık burcunda 9.evinizde hareket edecek ,  yaklaşık bir ay boyunca seyahatler, dış ticaret, eğitim, dinsel, ruhsal ve ilahi konular gündeminizde olabilir. Yeni şeyler öğrenmek veya işiniz için seyahatler yapabilirsiniz. Bazılarınız belki bu dönemde uluslararası ticaret yapmak isteyebilir, işini genişletmek isteyebilir. Bu süreçte kimileriniz hedeflerini  geniş tutmak, yeni alanlara doğru yönelmek, yeni şanslar denemek isteyebilir bunun için özellikle 1-8 Mart tarihlerini kullanabilirsiniz. Bazılarınız bu süreçte hayatın felsefi yönlerine de kayabilir, farklı konulara  odaklanabilirsiniz . Kitap yazmak, kitap yayımlamak, yeni şeyler öğrenmek, seminer vermek gibi zihinsel faaliyetler açısından kullanırsanız iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bazılarınızın hayatına bu süreçte  yabancı kültürlerden önemli, karizmatik ve güçlü kişiler girebilir.  1-8  Mart arasında Balık burcunda Güneş Jüpiter kavuşumu var ve bu süreçte  gökyüzü size güzel etkiler veriyor olacak. Tüm bu saydığımız alanlarda güzel gelişmeler olabilir. 8- 16  Mart arasında Güneş-Neptün kavuşumu ise biraz sıkıntılı olabilir  tüm bu konularda  ciddi bir enerji düşüklüğü ve hassasiyet getirir, gitmek istediğiniz bir yer vardır gitmekten vazgeçebilirsiniz, almak istediğiniz bir eğitim için son anda boş ver diyebilirsiniz. Bu kavuşum sadece yaratıcı çalışmalar için uygun olabilir o açıdan değerlendirebilirsiniz.
6 Mart tarihinde Mars ve Venüs Kova burcuna  ay boyu birlikte hareket etmek üzere  geçiş yapıyor, bu etki ile ortaklaşa sahip olunan değerlerde, aileden gelen maddi destekler , vergi, sigorta, miras konularında bir hareketlenme ve stresli zamanlar yaşanabilir. Ödemeleriniz ve harcamalarınız artabilir.  Bu ev krizleri ve ölümleri, tehlikeli, durumları da anlattığı için çevremizde bu temalar olabilir, mücadele ve eforumuz bu konulara da yönelebilir. Eğer kişisel haritalarınızda  Mars sert etkiler  alıyorsa ameliyat olma durumları  söz konusu olabilir. Venüs’ün de bu alanda olması başkalarıyla müşterek değerlerin, başkalarından beklentilerin karşılanabileceği bir döneme işaret eder. Bazılarınız  bu zamana kadar tahsil edemediği alacaklarını tahsil etme şansı yakalayabilir veya bu konuda uzlaşma sağlayabilir.
10 Mart Merkür Balık burcuna  9. evinize geçiyor, uzaklarda yaşayan ya da , eşinizin akrabaları ile ilgili gündemler olabilir.  Yurtdışı  seyahatleri yabancılarla yapılan işler , eğitim, yayıncılık ve medya ile ilişkili konularda yazışmalar, konuşmalar veya anlaşmalar olabilir. Bir takım hukuksal konularla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Kimileriniz eğitim almak, vermek, seminer düzenlemek, uluslararası konuşmalar ya da yazışmalar yapmak için  bu süreci değerlendirebilir. Eğer kişisel haritanızdaki gezegenler Merkür ile uyumlu bir enerji içinde ise  gelecekle ilgili planlar yapabilir, kararlar alabilir,  saydığımız tüm konularda  yeni çözüm yolları üretebilirsiniz hatta bazılarınız daha sonra kariyerinizde kullanabileceğiniz konularla ilgili eğitimler alabilirsiniz.
18 Mart’ta Başak burcunda Neptünyen bir Dolunay yaşayacağız. Sizlerin  3. evinizde  gerçekleşecek yakın çevre, kardeşler, akrabalar ve  kısa seyahatler  konuları gündeme gelebilir. Bu konularla ilgili tamamlanması gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz. Belki daha önce çıkmayı düşündüğünüz kısa seyahatler bu süreçte netlik kazanabilir, bazılarınız arabalarını değiştirebilirsiniz. Dolunay ‘Neptünyen bir Dolunay olduğu için tüm bu bahsettiğimiz konularda kafa karışıklıkları, belirsiz durumlar , aldanma ve hayal kırıklıkları söz konusu olabilir, farkında ve dikkatli olmak gerekir.
20 Mart Güneş Koç burcuna  10.evinize giriyor  1 aylık süreçte iş, kariyer, toplumsal statü ve tanınma konuları , başkalarının ilgisini üzerine toplama, başarı ve ilerleme konuları odak noktanız olabilir.  Önemli pozisyondaki güç sahibi kişilerden iş ve kariyer, geleceğe yönelik girişimler alanlarında destek alabilirsiniz. Bu dönem bazılarınız  başarı ve ödül kazanabilir, terfi edebilir, güçlü pozisyona geçebilir, hedeflerinize yönelik konularda önemli gelişmeler sağlayabilirsiniz. Bazılarınız bu dönemde evlenebilir, bazılarınız  da çocuk sahibi olabilir.
27 Mart Merkür de  Koç burcuna 10.evinize  giriyor ve  Güneş’e eşlik etmeye  geliyor, işle ilgili önemli konuşmalar, yazışmalar, anlaşmalar yapılabilir; eğitimler alabilirsiniz. Kısa seyahatler Merkür’ün yönetimi altındadır. Merkür’ün kariyer evinden geçişi süresince işle ilgili seyahatler yapılabilir. Kimileriniz  kariyeriyle ilişkili konularda eğitim alabilir, yeni teknikler öğrenebilir. Bu dönemde, otoriteyi temsil eden kişilerle konuşmak, kariyerle ilgili konularda tavsiyeler almak da akıllıca olabilir ayrıca  önemli mercilerden kişilerle toplantılar konulabilir, yazışmalar yapılabilir. İyi bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.

ASLAN  VE YÜKSELEN ASLANLAR

Sevgili yükselen Aslanlar, Mart ayına Balık burcundaki Jüpiter ile kavuşumda, şanslı bir Yeniay ile başlıyorsunuz, 2 Mart tarihinde 8.evinizde gerçekleşecek Yeniay; başkalarından gelen kaynaklar, miras, sigorta ,vergi konuları ile ilgili şanslı bir süreç sunacak .  Diğer taraftan Yeniay’dan birkaç gün sonra ortaklaşa işlerle  ilgili yeni adımlar atabilirsiniz. Aynı zamanda bu Yeniay’da Venüs, Mars ve Plüton 6. evinizde kavuşumda olacak, enerjinizi ve eforunuzu; çalışma hayatı, çalışma arkadaşlarınızla olan ilişkiler , yapılması gereken değişiklikler konusunda sarf edebilirsiniz.  Aynı zamanda eşinizin akrabaları , uzaklarda yaşayan tanıdıklar, hayata bakış açınız, akademik konular, hukuki süreçlerle ilgili konularda değişiklikler, yeniden bir yapılandırma söz konusu olabilir. Yeniay’ın Uranüs ile uyumlu açısı da kariyeriniz veya ebeveynleriniz özellikle annenizle ilgili beklenmedik sürpriz durumlar ortaya çıkabilir, tüm bu konularda  değişim ve dönüşümünüz için başlangıç yapmanın da tam zamanı, yeni kararlar alabilir, hayata bakış açınızı değiştirebilirsiniz.
Güneş 20 Mart’a kadar Balık burcunda 8.evinizde hareket edecek, Ayın 20’ ine kadar odak noktanız; ortaklaşa kazanımlar, eş veya ortağın gelirleri, alacak ve borçlar, krediler, vergiler, ödemelerle ilgili konular olacaktır. Aynı zamanda ölüm, miraslar ve başkalarından intikal eden şeyler de bu dönemde önemli olabilir.  Tehlikeli ve risk taşıyan durumlar, ameliyatlar, ölümle sonuçlanan durumlar bu dönem  etrafınızda her zamankine göre daha fazla olabilir. Bu dönem aynı zamanda  vergi, stopaj, kredi kartı gibi ödemelerin de önemli olacağı bir süreçtir.  1-8 Mart arasında Balık burcunda Güneş Jüpiter kavuşumu gerçekleşecek, ortaklıklar ve ortaklaşa kazançlarla ilgili güzel gelişmeler olabilir. 
8-16 Mart arasında Güneş-Neptün kavuşumu, enerjinizin biraz düşük olacağını anlatır bugünlerde sağlığımıza dikkat etmek gerekir,  bu kavuşumun olumlu tarafı ise hayallerinizin gerçekleşmesi için odaklanma zamanı , yaratıcılığınızın artacağı bir süreç olmasıdır.
6 Mart tarihinde Mars ve Venüs  Kova burcuna, 7.evinize,  ay boyu birlikte hareket etmek üzere geçiş yapıyor,  enerji ve eforu ifade eden Mars’ın bu alandan geçişi, enerjinizi kullanmanın en etkili yolunun ortak çalışmak olduğunu öğretmektir. Bu noktada, hem evlilikte hem de mesleki derneklerde boyun eğmeyi ve uzlaşma ruhuna sahip olmayı öğrenmek önemlidir. Başkalarıyla gereksiz çatışmalardan kaçınmaya çalışın. Venüs ve Mars burada size tutkulu bir aşk da getirebilir ay boyu bu ikili hep birlikte hareket edecekler bu enerji ile iş ortaklıkları için girişimlerde de bulunabilirsiniz.
10 Mart Merkür Balık burcuna 8. evinize geçiyor, Merkür'ün ortalama bir ay boyunca 8.evinizde kalması parasal konulan konuşmak, planlamak adına uygun zamanlarda olunduğunu gösterir. Başka kişilerle iş konusunda finansal ortaklıklar yapma konusu gündeme gelebilir. Bu süreçte  genel anlamda projelerinize destek alma şansı yüksektir. Ortaklaşa işlerde çıkması muhtemel sorunlara karşı, her şeyi yazıya dökmekte, haklarını korumak açısından, imzalanan herhangi bir belgeyi iyice okumakta fayda vardır. Müşterek sahip olunan değerlerle ilgili konular açısından, başkalarından beklenen alacaklarla ilgili konuşmalar, anlaşmalar, kredi ve borç konularıyla ilgili başvurular, başkalarının parasal konularını idare etmeye yönelik işler bu dönemde daha fazla olabilir.
18 Mart’ta Başak burcunda 2. evinizde Neptünyen bir Dolunay yaşayacağız, para ve harcamalarla ilgili konularda bu süreçte farkındalık kazanır ,  harcamalarınızı yeniden gözden geçirip bir takım düzenlemeler yapmak isteyebilir, gelir ve giderleriniz arasında denge kurmaya çalışabilirsiniz.  Ayrıca Dolunay Püton’a üçgen açıda tüm bu konularla ilgili değişim dönüşüm yaşayabilirsiniz  fakat Neptünyen bir Dolunay olduğu için kafa karışıklıkları, belirsiz durumlar, önümüzü net görememe, aldanma ve hayal kırıklıkları söz konusu olabilir, farkında olalım.
20 Mart Güneş Koç burcuna sizlerin 9. evinize geçiyor,  Ayın 20 ’sinden sonra, dış ticaret, eğitim, dinsel, ruhsal ve ilahi konular gündeminizde önemli yer tutabilir. Bir şeyler öğrenme amaçlı seyahatler için güzel bir süreçtir. Bu süreçte bazılarınız hedeflerini  geniş tutarak, yeni alanlara doğru yönelebilir,  yeniyi  denemekte fayda vardır. Bazılarınız bu dönemde kitap yazmak, kitap yayımlamak, yeni şeyler öğrenmek, seminer vermek gibi zihinsel faaliyetlerle uğraşabilirler. Bu dönemde bazılarınızın hayatına  yurt dışından, yabancı kültürlerden önemli, karizmatik ve güçlü kişiler girebilir ve sizin  hayatınızda önemli rol oynayabilirler.
27 Mart Merkür de Koç burcuna, Güneş’e eşlik etmeye 9. evinize geliyor, Merkür’ün bu alandan geçiş yapacağı yaklaşık bir ay boyunca  yazmak, yayınlamak, ders vermek, uzun veya kısa geziler yapmak ve farklı kültürlerden veya üniversitelerle ilişkili insanlarla iletişim kurmak için iyi bir zamandır. Kişisel haritalarınızda Merkür zor açılara sahipse , dini, felsefi, eğitimsel ve kültürel kavramlarda çelişkilere yol açabilir. Merkür'ün olumlu açıları varsa, bu konulara ilginiz artabilir ve genel olarak başkalarının fikirlerine karşı çok daha fazla sabrınız ve hoşgörünüz olabilir. Güzel bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.
 
BAŞAK VE YÜKSELEN BAŞAKLAR

Sevgili yükselen Başaklar, Mart ayına Balık burcundaki Jüpiter ile kavuşumda, şanslı bir Yeniay ile başlıyorsunuz, 2 Mart tarihinde 7.evinizde gerçekleşecek Yeniay ile ilişkileriniz, eşiniz, partneriniz, ortağınızla ilgili konularda şanslı bir dönem olacaktır. Yeni bir ortaklık kurabilir, ortaklığınızı büyütmek ve geliştirmek için yeni adımlar atabilirsiniz. Yeni bir ilişkiye başlamak veya evlilik gibi bir yola girmek için de iyi bir zaman dilimi olacaktır. Bu şanslı yeniayda lehinize sonuçlanmasını istediğiniz bir dava sürecine başlayabilirsiniz. Bazılarınız için de taşınmak, yer değiştirmek söz konusu olabilir. Ayrıca, bu Yeniay zamanı Venüs, Mars ve Plüton, 5. evinizde kavuşumda olacak, Aşk ve çocuklar konusunda efor sarf ederken, çok da müdahale etmediğiniz değişim ve dönüşümlere açık olursunuz. Venüs, çocuklarınız ve aşk hayatınızla ilgili sorunlara destek olacaktır, aranızdaki agresyona rağmen uzlaşma sağlayabilir ve daha iyi anlaşmanın yolunu bulabilirsiniz. Diğer taraftan, Yeniay’ın Uranüs ile uyumlu açısı ise yabancılarla ve uzaktaki akrabalarınız veya eşinizin akrabaları ile ilgili konularda gerçekleşecek değişim ve dönüşümler konusunda da destek verecektir.
Güneş 20 Mart’a kadar Balık burcunda 7.evinizde hareket edecek, Güneş’in bu alana transit etmesiyle birlikte ikili ilişkiler hareketlenmeye, dikkat çekmeye ve önem kazanmaya başlar. Bazılarınızın hayatına tanınmış, önemli, insanların dikkatini çeken kişiler girebilir. Güneş’in kişisel haritanızdaki  gezegenlere  uyumlu ya da uyumsuz  açılarına bağlı olarak bu kişiler destekçi veya tersine köstekçi olabilirler. Eğer Güneş’in kişisel gezegenlerinize uyumlu açıları ağırlıkta ise,  başkalarıyla birlikte hareket etmekten avantaj sağlar, güç elde eder önemli iş bağlantıları gerçekleştirebilirsiniz. Bazılarınız bu dönemde işle ilgili konularda, deneyimli kişilere danışabilirsiniz.  Bu transit sürecinde bazılarınız yer değişikliği yapılabilir, taşınabilir. Bazılarınız ilişkilerinizde iyileştirmeler yapmak ve daha kararlı olmak isteyebileceğiniz bir süreçte olacaksınız.
1-8 Mart arasında Balık burcunda Güneş Jüpiter kavuşumu var ve kavuşumla tanınmış ve güçlü insanlardan destek alabilirsiniz. Ortaklık kurmak için, yeni ilişkilere başlamak, evlilik teklif etmek ya da almak için, taşınmak için, danışmanlık almak ya da vermek için de çok uygun bir zaman dilimidir.
8-16 Mart arasında Güneş-Neptün kavuşumunda; ilişkileriniz ya da ortaklığınızla ilgili hayalleriniz için önemli kişilerle, hayallerinize adım atmanızı sağlayacak kişilerle irtibata geçebilirsiniz. Ancak aldatılma ve kandırılma ihtimalinizi de göz ardı etmemelisiniz.
6 Mart tarihinde Mars ve Venüs  Kova burcuna  ay boyu birlikte hareket etmek üzere 6.evinize geçiş yapıyor, Mars’ın 6 .evinize geçişi ile birlikte; enerjiniz, eforunuz, çalışma hayatınız, günlük rutin işler ve sağlığınıza yönelecektir. Bu süreçte  İş ve tempo yüksektir, agresyon ve acelecilik söz konusudur, bu da sizi olumsuz sonuçlara götürebilir. İş ortamınızdaki kişilerden, özellikle astlardan ve çalışanlardan yana sorunlar yaşayabilir,  agresyon ve abartılı bir rekabet ortaya çıkabilir. Bitirmek gereken çok sayıda proje   ve iş olması, sürekli mücadele etme gerekliliği bu dönemde  sinirlerinizi bozabilir. Mars’ın kişisel haritalarınızda Güneş’e uyumlu açıları varsa, girişim yaptığınız  işlerden başarı ile çıkabilir, astlarınızdan veya çalışanlarınızdan, güçlendirici destekler alabilirsiniz. Neyse ki ay boyu Venüs de Mars’a eşlik edecek Marsın agresyon enerjisini biraz dağıtacak Venüs’ün u alanda olması  çalışma hayatınızda  astlarınızdan ,size hizmet  eden kişilerden  fayda görebileceğinizi de anlatıyor. İş ortamında huzuru sağlama, işle ilgili sorunlarda uzlaşma sağlamak bu dönemde daha rahat akacaktır. Eğer bazılarınız iş değiştirmiş ise yeni iş yerine kolaylıkla adapte olabilirler. İş yerinde çalışma arkadaşlarınızla ilişkileriniz daha rahat olacaktır bazılarınız bu süreçte iş arkadaşlarınızdan birine aşık olabilir.
10 Mart Merkür Balık burcuna 7.evinize geçiyor, İletişim becerileri, düşünceler ve zihin ikili ilişkiler ve ortaklıklar bu dönemde vurgulanır. 7. ev aynı zamanda anlaşmalar ve sözleşmelerle de ilişkilidir bu dönemde önemli anlaşmaların gündeme gelebilir, bu anlaşmalar veya sözleşmeler, işle ilgili olabileceği gibi, evlilik veya alım-satım ile ilgili de olabilir. Bu dönemde başkalarıyla birlikte hareket etmek, ikili ilişkilerde taktik ve strateji geliştirmek, bilinçli davranmak gerekir. Bu ev müşteri ilişkilerini de anlattığından, yeni satış stratejileri geliştirilebilir, önemli mülakatlar veya bilgilendirmeler de söz konusu olabilir. Aynı zamanda  yakın ilişkiler de bu ev konularını temsil ettiğinden, bu süreçte  yakın ilişkide bulunduğunuz ve uzun süredir haber alamadığınız  kişilerden haber ve bilgi alabilirsiniz.  Yakın ilişkide olduğunuz  kişilerle de  önemli konuları konuşmak, açığa kavuşturmak için de uygun bir dönemde olacaksınız. İlişkide zorlukların üstesinden gelmek için açıkça konuşmak, önemli konularda danışmanlık ve tavsiyeler almak, ortak işlere girmek, birlikte seyahate çıkmak açısından uygun bir transittir.
18 Mart’ta Başak burcunda yani yükseleninizde Neptünyen bir Dolunay yaşayacağız, Dolunaylar tamamlanma ve netleşen, fark edilen ve görünür olan durumları anlatır. Yükseleninizde gerçekleşecek bu dolunayla hayatınızla ilgili, işiniz ya da kariyerinizle ilgili, ilişkilerinizle ilgili, dış görünüşünüzle ilgili ya da sağlığınızla ilgili konularda ortaya çıkan durumlar yaşayabileceğiniz gibi çabalarınızın olumlu ya da olumsuz sonuçlarını toplamaya başlayabilirsiniz.
Dolunay Püton’a üçgen açıda tüm bu konularla ilgili değişim dönüşüm yaşayabiliriz fakat Neptünyen bir Dolunay olduğu için kafa karışıklıkları, belirsiz durumlar, önümüzü net görememe, aldanma ve hayal kırıklıkları söz konusu olabilir, farkında olalım.
20 Mart Güneş Koç burcuna 8.eviniz giriyor, Güneşin de 8.evinizde transit etmesiyle birlikte hayatınızda, 8. Ev konuları daha da görünür olacaktır. Ortaklaşa kazanımlar, eşinizin veya ortağınızın gelirleri, alacak ve borçlarınız, krediler, vergiler, ödemelere kayacaktır. Bu dönem biraz mali durumunuzu dengelemeye çalışacağınız, ödemelerle yüzleşeceğiniz bir dönem olabilir. Diğer yandan tehlikeli ve risk taşıyan durumlar, ameliyatlar söz konusu olabilir. Bazılarınız ise metafizik gibi konulara eğilebilir, bu konularda araştırmalar yapabilirsiniz.
27 Mart Merkür de Koç burcuna sizlerin 8.evinize, Güneş’e eşlik etmeye geliyor, Merkür’ün 8.evinize seyahati ile birlikte; parasal konulan konuşmak, planlamak adına uygun bir süreçte olunacağını anlatır. Başka kişilerle iş konusunda finansal ortaklıklar yapma konusu gündeme gelebilir. Genel anlamda bu dönemde  projeleriniz varsa destek alma şansınız da yüksek olabilir. Ortaklaşa işlerde çıkması muhtemel sorunlara karşı, her şeyi yazıya dökmekte, haklarınızı korumak açısından, imzalanan herhangi bir belgeyi iyice okumakta fayda vardır. Bu dönem, kendinizden çok başkalarının işleriyle uğraşmayı gerektirecek bir dönem olabilir. Müşterek sahip olunan değerlerle ilgili konular açısından, başkalarından beklenen alacaklarla ilgili konuşmalar, anlaşmalar, kredi ve borç konularıyla ilgili başvurular, başkalarının parasal konularını idare etmeye yönelik işler için de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda okült konularla ilgili eğitim alabilir veya bu konularla ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.