• 0212 347 73 62
  • 0530 911 75 50
  • bilgi@astrodanismanlik.com

ARALIK 2022

ARALIK 2022


ARALIK 2022

KOÇ VE YÜKSELEN KOÇLAR
Sevgili Koçlar Aralık ayına 9.ev stelyumu ile giriyorsunuz ayın ilk Merkür, Venüs ve Güneş Yay burcunda ; farklı ufuklara, farklı inanış ve kültürlere ilgi duyabilir ve bu alanlarda kendinizi ifade etmek isteyebilirsiniz. Hayatın nasıl yaşanması gerektiğine dair bir takım prensipler geliştirebilir, geçtiğiniz 1 yılı gözden geçirebilirsiniz,hayata bakışınız daha optimistik olabilir. Kendinizi felsefe, din ,astroloji, seyahat, yabancılarla ilişkiler, sosyal medya, ithalat, ihracat, yayıncılık, turizm alanlarında  geliştirmek,  göstermek istersiniz. Bazılarınız yüksek eğitime devam ederek istediği bir alanda uzmanlaşmak isteyebilir. Bazılarınız yabancı ülkelere seyahat etmek isteyebilir. Merkür bu alanda iken öğrenme isteğiniz artabilir, ya akademik  bir eğitim veya bir hobiniz ile ilgili eğitim alabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu konularla ilgili anlaşmalar, sözleşmeler gündeme gelebilir. Venüs ise burada yüksek öğrenim, hukuki konular, din ,felsefe, inanç sistemlerini  sevmeyi anlatır. Seyahat etmek isteyebilir , seyahat döneminde yabancı kültürden birisine ilgi duyabilirsiniz. Bazılarınız eş adayınız ile yolculukta, yabancı bir ülkede  veya üniversitede akademik çalışma yaparken karşılaşabilirsiniz. İlk hafta ilginizi çeken her ne veya kim olursa olsun , ilişkinizi derinleştirmek istediğinizin farkına varabilirsiniz bu süreçte ilişki içinde olduğunuz diğer kişilerin ihtiyaçları ve kendi ihtiyaçlarınızı dikkate almak için elinizden gelenin en iyisini yapın. 4 Aralık tarihi kesinleşen Venüs Neptün karesi ile ilişkilerde hayal kırıklıkları, aldanmalar söz konusu olabilir extra dikkatli olmanız gerekebilir. Eğer kötü giden bir ilişkiniz varsa çözülmeler yaşayabilirsiniz. Bu birkaç gün  kendinizi sevmek, sağlıklı ve sevgi dolu ilişkilere sahip olmak  sizin için çok önemli hale gelebilir ,bu nedenle, kendinizi sevmeyi öğrenmek  bu Venüs Neptün karesi zamanlarında  size iyi gelebilir.
7 Aralık’ta Merkür  Oğlak burcuna sizlerin kariyer alanınıza geçiyor bu birkaç haftalık süreçte iş hayatınızda üstlerinizle  terfi, yeni sorumluluklar veya gelecek planları hakkında konuşmak isteyebilirsiniz ayrıca profesyonel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak stratejilere karar vermenin tam zamanı. Bazılarınız mesleki eğitime devam etmek için bu süreci kullanabilir, örneğin bir kursa veya eğitim programına katılmaya karar verebilirsiniz. Bu geçiş sırasında iş arkadaşlarınızla iyi anlaşma ve profesyonel gelişim konusunda birbirinize yardımcı olma daha kolay olacaktır.
8 Aralık 20222’de İkizler burcunda 3.evinizde Marsiyen bir  Dolunay yaşayacağız yakın çevre ,iletişim, kardeşler, akrabalar ve uzakta yaşayan tanıdıklar, sosyal medya, yayıncılık, yurt dışı konuları, yabancılarla yapılan işler konularında geçmişte yarım kalmış işlerle ilgili mücadele , yarım kalan konuları tamamlama veya tüm bu konularla ilgili daha önce fark etmediğiniz durumlar ortaya çıkabilir, cesaret ve büyük bir efor ile tüm bu konuları halletmek ve yarım kalmış meseleleri çözmek için mücadele söz konusu olabilir. Yakın çevreniz ile geçmişten gelen konularla ilgi huzursuz öfkeli ve saldırgan davranabilirsiniz , kalp kırmamaya sözlerinize dikkat etmeye özen göstermelisiniz .Aynı zamanda ticari konularda  tamamlanma, netleşen durumlar olabilir. Sözleşme, kontrat, eğitim, kısa seyahatlerle ilgili netleşen durumlar olabilir. 
10 Aralık’ta Venüs  Oğlak burcuna geçiş yapıyor işiniz ve kariyeriniz , prestij ve saygınlığınız, geleceğe yönelik planlarınızda olumlu gelişmeler olabilir. Yönetici pozisyonundaki kişilerden iyilik ve fayda görme olasılığı vardır .Bazılarınız  artistik konularla ilgilenebilir, işiniz  sanatsal konularla ilgiliyse, daha yaratıcı ve olumlu bir süreçte olacaksınız demektir ve artistik yaratıcılığınızı, yeteneklerinizi toplum önünde görünür hale getirebilirsiniz. Eğer kişisel haritanız vaad ediyorsa bu dönemde statünüzde yükselme ve  başarı elde etmeniz daha mümkündür. Bazılarınız bu dönemde etkin kadın figürlerinden fayda görebilirsiniz.
20 Aralık ‘ta  Jüpiter Koç burcunda sevgili Koçlar Jüpiter’in yükselen burcunuzda transit ediyor olması  şanslı bir dönemden geçeceğinizi anlatır. Bir yıl boyunca  isteklerinizin yerine gelmeye başladığı, gerçekten başarmak istediğinize emin olduğunuz  şeyleri elde etmeye çok yakın olacağınız , koşulları istediğiniz gibi yönlendirebilme şansınızın artacağı, kendinize güveninizin geliştiği bir dönemde olacaksınız. Etrafınızdakilerin güvenini kazanmak, yakın çevrenizden destek almak, başkalarının kaynaklarını üzerinize çekmek ve bunun yapıcı avantajlarını kullanmak her zamankinden daha kolay olacak, şans ve fırsatlar ayağınıza gelecek, sevgili Koçlar. Her koşulda  girişimlerinizin  sonuçları ve başarı elde edeceğiniz konusunda daha iyimser olabilirsiniz. Fakat aynı zamanda  iyimserlik ve fazla cesaretle  boyunuzu  aşan işlere atılım yapmak isteyebilirsiniz bu yüzden dikkatli olmalı, risk almamalısınız. Jüpiter’in bu alandan geçişi sürecinde yeni meraklar, yolculuklar, eğitimle ilgili avantajlar söz konusudur. Öğrenmek ve yeni deneyimler edinmek için çok uygun bir dönemdir. Bazılarınız yeni bir iş kurabilir, yeni bir şeylere başlayabilirsiniz. Kişisel büyüme, ruhsal gelişim, manevi değerler ve dini temalar adına da olumlu,  ufkunuzun genişlediği bir dönemdir. Ama fiziksel olarak da büyüme söz konusu olduğu için kilo alma riski vardır. Lükse kaçma, kendinize fazla müsamaha gösterme ve müsrifleşme de söz konusu olabilir.
22 Aralık ‘ta Güneş Oğlak burcuna geçiş yapıyor, Merkür ve Venüs kavuşumu da bu alanda iş, kariyer, toplumsal statü ve tanınma konuları  odak noktanız olacaktır. Az veya çok, başkalarının ilgisini üzerine toplama, başarı ve ilerleme zamanıdır. Önemli pozisyondaki güç sahibi kişilerden iş ve kariyer, geleceğe yönelik girişimler alanlarında destekler gelebilir. Geçmiş aylardaki performanslarınızın geri dönüşleri olabilir, işinizde fark edilebilirsiniz, övgü ve beğeni alabilirsiniz. Kuvvetli olduğunuz yönlerinizi başkalarına gösterebilir, başarı ve ödül kazanabilir, terfi edebilir, güçlü pozisyona geçebilir, hedeflerinize yönelik konularda önemli gelişmeler sağlayabilirsiniz. Bu dönemde başka bir odağınız ise hayatınızın aldığı yön ve hedeflerinizdir, hayatınızın nasıl geliştiğine ve hayatta nereye gittiğinize bir göz atmak ve gitmek istediğiniz yöne doğru gidip gitmediğinizle ilgili kendinizle hesaplaşabilirsiniz. Bir hedefe ulaşmak istiyorsanız onu elde etmek için daha çok çalışmak ve fedakarlık yapmak söz konusu olabilir.  
23 Aralık’ta  Oğlak burcunda Yeniay olacak ve Yeniay Koç burcundaki Jüpiter‘e gergin bir açıda olacak. Kariyeriniz, statünüz ve işinizle ilgili konularda  gücünüzü  kabul ettirmekte zorlanabilirsiniz. İşler doğal ve kendiliğinden akmak yerine, biraz daha zorlanmanıza sebep olabilir ,size yönelik rekabet ortaya çıkabilir. Baba veya baba yerine konan kişilerle, erkek otorite figürleriyle ilişkilerde  güç çekişmeleri ortaya çıkabilir. Ama yine de, dengeyi sağlamak kaydıyla başarı sağlanabilir , iş ve kariyerinizle ilgili konularda yeni başlangıç kararları alabilirsiniz çünkü Jüpiter gergin açısı da olsa sonuçta Jüpiter iyicil etkilerini sunacaktır size.
29 Aralık ‘ta yılın son Merkür geri hareketini yaşayacağız. Merkür Oğlak burcunda  geri gidiyor ; Merkür özellikle Oğlak burcunda geri hareket ettiğinde, Oğlak burcunun yönettiği yaşam alanlarını hedef alır; kariyeriniz, hırsınız ve kamusal statünüzü. İş hayatınızda aksilikler yaşayabilir, otorite ile çatışabilir veya imajınıza darbe alabilirsiniz. Ama Merkür Retrosu'ndan da her zaman alabileceğiniz iyi bir şeyler vardır! Oğlak burcundaki bir gerileme, profesyonel yaşamınıza dönüp bakmak ve nerede değişiklik yapılması gerektiğini değerlendirmek için harika bir zamandır. Gittiğiniz yönden memnun değilseniz, daha anlamlı olup olmadıklarını görmek için geçmişte denediğiniz planları veya yolları yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. İyi bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.
BOĞA VE YÜKSELEN BOĞALAR
Sevgili Boğalar  Aralık ayına 8.ev stelyumu ile giriyorsunuz Merkür, Venüs ve Güneş Yay burcunda ; odak noktanız hayatınızın bir bölümünü dönüştürmek, gölge yönleriniz ile yüzleşmek olabilir. Belki bu dönemde benliğinizin gelişimi kayıplar, bir takım konuların sonlanması ile olabilir. Bazılarınız bu dönemde psikoloji, kişisel dönüşüm, ruhsal ve okült konulara karşı meraklı olabilir bu konular odak noktasında olup  ruhun derinliklerini aydınlatma isteği yaşayabilir. Başkalarıyla paylaşım konularında ego problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca ortak finansmanınız, finansal ortaklıklarınız, borçlarınız, kredileriniz, vergileriniz ve miraslarınızla ilgili gündemleriniz de olabilir. Merkür’ün de bu alanda olması merakınızı ve ilginizi ölüm temalarına, bilinmeyene, üstü örtülü kalmış konulara yöneltebilirsiniz. Ayrıca hisseli paralar, başkalarının paraları ve kaynakları beceri ile idare edebilir ama aynı zamanda bu konularda anlaşmazlıklar da görülebilir, çünkü ayın ilk haftası Merkür Neptün ile kare açıda olacak bu konularla ilgili yanılmalar, aldanmalar söz konusu  olabilir bu dönemde başkalarına borç para vermek sizi zora sokabilir ve miras ve ortaklaşa kazançlarda hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz. Venüs’ün bu alanda yer alması aslında ortaklık ya da miras kanalı ile maddi kazanç elde edebileceğinizi gösterse de ayın ilk haftası Neptün ile gergin açısı bu konulardaki hayallerinizin ümitlerinizin yıkılmasına sebep olabilir, ortaklaşa yatırımlardan kariyerden gelen kazançlarda , sosyal çevrenizden gelecek kazanımlarda aldanmalar ve hayal kırıklıklarına sebep olabilir.
7 Aralık’ta Merkür  Oğlak burcuna 9.evinize geçiş yapacak, yurtdışı ve yabancılarla veya eğitim, yayıncılık ve medya ile ilişkili konularda yazışmalar, konuşmalar veya anlaşmalar gündeme gelebilir. Açık görüşlülüğe ve  hayatınızı  değiştirebilecek türden yeni görüşlere imkân tanıyan bu  süreçte vizyonunuzu  genişletecek konulara yönelebilir, sizi aydınlatacak kişilerle bir araya gelebilir ya da iletişim kurabilirsiniz. Eğitim almak, vermek, seminer düzenlemek, uluslararası konuşmalar ya da yazışmalar yapmak için ideal bir dönem olabilir. Aynı zamanda gelecekle ilgili planlar yapabilir, kararlar alabilir, problemlerinize yeni çözüm yolları üretebilir, daha sonra kariyerinizde kullanabileceğiniz  konularla ya da hobilerinizle ilgili eğitimler alabilirsiniz.
8 Aralık 20222’de İkizler burcunda Marsiyen bir  Dolunay yaşayacağız maddi konularla ilgili bir takım geçmişten gelen  halledilmemiş  durumlar aydınlığa kavuşabilir. Çalışma hayatınız ve kariyerinizle ilgili konularda mücadele, cesaret ve başarma isteği kendinizle savaşmak durumları söz konusu olabilir. Ayrıca başkalarından gelen kaynaklarla ilgili tatsız durumlar münakaşalara sebep olabilir. Yakın çevrenizle maddi konular yüzünden tartışabilir, geçmişte yaşanan parasal konularla ilgili tartışmalar olabilir farkında olun.
10 Aralık’ta Venüs  Oğlak burcuna geçiş yapıyor yaklaşık bir aylık süreçte, dış seyahatler yapmak, yabancılarla ortaklaşa işlere girişmek ve eğitimle alakalı konular açısından olumlu etkiler devrededir. Uzun yolculuklardan, yabancı kültürlerden insanlarla bir araya gelmekten, yeni şeyler öğren mekten keyif alınacak bir dönemdir. Alışılmış kalıplar dışına çıkmak, hayatına değişiklikler getirmek için güzel bir zaman dilimidir. Bu dönemde harita sahibi yeni ve ilginç, muhtemelen de yabancı kişilerle tanışabilir; hayata karşı olumlu bakış açısı kazanmasına sebep olacak olaylarla ya da kişilerle karşılaşabilir. Çok da ciddiyetle üstünde durmayacağı, onu rahatlatacak konulara eğilebilir. Hayatın tadını çıkarabilir. Aşkı uzaklarda bulabilir. Kendisine gelecek faydalar uzak yerlerden gelebilir.
20 Aralık ‘ta  Jüpiter Koç burcunda Kontrol dışında gelişen faktörler, endişeler, gizli düşmanlıklar, hastalıklar ve hazırlıklarla ilişkilendirilen 12. evde Jüpiter’in olması, bu ev konularının olumlu veya olumsuz ya da abartılı yönde genişlemesine seb'ep olacaktır. Jüpiter’in etkisi bu evde diğer evlerde olduğu kadar görünür değildir. Çünkü burası haritanın performansı en düşük evidir. Bu dönemde kendi hakkında daha fazla şey öğrenmek mümkündür. Harita sahibinin kendisinde henüz keşfetmediği yetenekleri bu dönemde açığa çıkarabilir. İçe çekilerek kendini geliştirebilir. Bu bir nevi geleceğe yönelik hazırlanma zamanıdır. Kişinin iç bilgeliğinden en çok istifade edeceği, kendi yaratıcı yönlerini fark edeceği, geleceğe yönelik amaçlarını saptamak, bunlara yönelik kendisini hazırlamak için kullanabileceği dönemdir. İçsel anlamda da huzurlu bir dönemdir denebilir. Önemli hastalıklardan şikayetçi olunan bir dönemde, Jüpiter’in burada hareket ediyor olması, sağlık ve şifa kazanmak adına olumlu bir gösterge. Partnerinin sağlık sorunları var idiyse, şimdi bu sorunları daha rahat aşabilir. Bu dönemde, kişinin kendi sağlığı için yardım alacağı kişilerin faydası beklediğinin üzerinde olacaktır. Harita sahibinin kendisinde hoşlanmadığı zararlı alışkanlıklarını bırakmak, eski problemleri kafasında çözmek için de kullanılabilir bu transit. Tedavi görmek açısından ideal bir dönemdir. Bu dönemde başkalarının iyiliği için de bir şeyler yapılabilir. İhtiyaç sahibi kişilere gizli yardımda bulunulabilir. Harita sahibi kendisi de gizli destekler alabilir. 12. ev gizli düşmanlıklarla da ilişkili olduğundan, Jüpiter’in buradan geçiş yaparken natal ASC veya MC yöneticisine ya da 12. ev yöneticisine, Mars veya Satürn’e uyumsuz açıları gizli düşmanlıkları, perde arkası oyunları tetikleyebilir.
22 Aralık ‘ta Güneş Oğlak burcuna geçiş yapıyor, Güneş'in dokuzuncu evden transiti, yaklaşık bir ay boyunca seyahatler, dış ticaret, eğitim, dinsel, ruhsal ve ilahi konuların harita sahibinin gündeminde önemli yer tutacağını gösterir. Bir şeyler öğrenme amaçlı seyahatler için güzel bir süreçtir. İşin büyütülmesi istenen bir dönemde uluslararası piyasalara açılmak için kullanılabilir bu transit. Hedefleri geniş tutmakta, yeni alanlara doğru yönelmekte, yeni şanslar denemekte fayda vardır. Bu transit döneminde kişi hayatın daha ziyade felsefi yönlerine de kayabilir. Alışılmışın dışında konulara odaklanması mümkündür. Kitap yazmak, kitap yayımlamak, yeni şeyler öğrenmek, seminer vermek gibi zihinsel faaliyetler açısından da olumlu etkiler taşıyan bir transittir. Kişinin kendisini bu alanlarda tanıtmasına, dikkat çekmesine yardımcı olur. Ya da gerek bu saydığımız alanlardan, gerekse yurt dışından, yabancı kültürlerden önemli, karizmatik ve güçlü kişiler harita sahibinin hayatında önemli rol oynayabilirler. Bu durum, özellikle de transit Güneş’in natal ASC yöneticisine, MC yöneticisine, 9. ev yöneticisine, Güneş’e açılarında daha belirgindir. Bu transit dönemi, yine harita sahibinin ruhsal gelişim sürecine ve hayatı anlamasına katkıda bulunabilecek önemli kişileri de etrafına çekeceği bir dönemdir. Öte yandan, seyahat etmek, biraz günlük rutinin dışına çıkmak, değişik konularla ilgilenmek açısından da gayet güzel bir transittir. 9. evinizdeki transit Güneş ile odak noktanız dünyanızı genişletmek. Sizi insanların yaşadığı diğer yollara açan ve size daha büyük bir bakış açısı veren deneyimler yaşamak istiyorsunuz. Kendinizden farklı ülkelerden, kültürlerden ve geçmişlerden gelen insanlarla zaman geçirebilirsiniz. Yeni bir şeyler öğrenmek, felsefe okumak veya okula geri dönmek için iyi bir zaman. İnançlarınızla daha çok özdeşleşirsiniz ve bu konuda insanlarla canlı bir tartışmaya girmeyi seversiniz. Daha açık sözlü ve fikirlerinizi dile getirmeye isteklisiniz. Büyük resimle uğraşmak daha kolay ama günlük yaşamla uğraşmak daha zor. Daha dürüstsün, neredeyse körsün ve ayağını ağzına sokabilirsin.
23 Aralık’ta  Oğlak burcunda Yeniay olacak ve Yeniay Koç burcundaki Jüpiter‘e gergin bir açıda olacak. Dokuzuncu ev, büyümek, keşfetmek ve hayatımızdaki "düzenli" deneyimlerin ötesine geçmek için ruhumuzu yönetir. Buradaki Yeni Ay, bazı huzursuzluk ve düzenli rutinlerden memnuniyetsizlik getirebilir. Zihninizi genişleten, macera ruhunuzu besleyen ve hayal gücünüzü genişleten yeni projeler veya faaliyetler başlatmak için çaba gösterin. Hayatınıza yeni bir bakış açısıyla, okuduğunuz veya öğrendiğiniz felsefi veya manevi bir şeyle veya sizi hayatınızdaki sıradan rutinlerden uzaklaştıran bir macerayla yenilenmiş hissedebilirsiniz. Yabancı kültürden ya  da alternatif kültürden gelen insanlar bu dönemde hayatınıza girebilir ufkunuzu geliştirebilir.
29 Aralık ‘ta yılın son Merkür geri hareketini yaşayacağız. Merkür Oğlak burcunda  geri gidiyor ; Merkür  Oğlak burcunda 9.evinizde geri hareket ettiğinde,  kariyeriniz, hırsınız ve kamusal statünüzü ilgilendiren konularda  geçmişte almak isteyip alamadığınız  eğitimleri alabilirsiniz . Bu dönemde uzak yerlere seyahat konularında daha dikkatli olmalısınız rezervasyonlarınızı iki kez gözden geçirin, biletlerinizi, pasaportunuzu unutmayın, bagajınıza dikkat edin. Eşinizin akrabaları ile olan iletişiminize daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Bu dönemde yeni bir eğitime başlamamanız önerilir. İyi bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.
 İKİZLER VE YÜKSELEN İKİZLER
Sevgili İkizler   Aralık ayına 7.ev stelyumu ile giriyorsunuz Merkür, Venüs ve Güneş Yay burcunda ; odak noktanız her türlü ilişkileriniz olacaktır , ilişkilerinizde kendinizi daha ön planda tutmak isteyebilirsiniz ya da kendinizi tamamen çekerek hayatınızdaki diğer kişileri merkezinize oturtabilirsiniz. Bu dönemde evlilik, ortaklık konularına istek duymanıza sebep olabilir. Bu dönemde danışmanlık, halkla ilişkiler konularıyla ilgileniyorsanız daha başarılı olabilirsiniz. Merkür’ün bu alanda olması ilişkilerde havailik, flörtöz davranma verebilir. Evlilik ve ortaklık konularında her zamandan daha fazla iletişim kurmak arzusunda olabilirsiniz. 7. ev aynı zamanda anlaşmalar ve sözleşmelerle de ilişkilidir bu dönemde önemli anlaşmalar gündeme gelebilir, bu anlaşmalar veya sözleşmeler, işle ilgili olabileceği gibi, evlilik veya alım-satım ile ilgili de olabilir. Venüs’ün de bu alanda olması ikili ilişkilerde olumlu gelişmelere, olumsuz giden şeyleri düzeltme şansının artmasına sebep olsa da Aralık ayının ilk haftası  Venüs’ün ve Merkür’ün  Neptün  ile arasındaki gergin enerji bu süreçte bir takım anlaşmazlıklara, kafa karışıklığına , aldanmalara ve hayal kırıklığına neden olabilir bu yüzden bu süreçte evlilik, ortaklık , iş anlaşmaları gibi konularda herhangi bir karar vermemenizde fayda vardır ilk hafta bir geçsin bekleyin sevgili İkizler.  
7 Aralık’ta Merkür  Oğlak burcuna 8.evinize geçiş yapacak, parasal konulan konuşmak, planlamak adına uygun zamanlarda olunduğunu gösterir. Başka kişilerle iş konusunda finansal ortaklıklar yapma konusu gündeme gelebilir. Bu dönemde genel anlamda projelerinize destek alma şansınız yüksektir. Ortaklaşa işlerde çıkması muhtemel sorunlara karşı, her şeyi yazıya dökmekte, haklarınızı korumak açısından, imzalanan herhangi bir belgeyi iyice okumakta fayda vardır. Müşterek sahip olunan değerlerle ilgili konular açısından, başkalarından beklenen alacaklarla ilgili konuşmalar, anlaşmalar, kredi ve borç konularıyla ilgili başvurular söz konusu olabilir Merkür geri hareketine başlamadan önce bu konuları halletmenizde fayda vardır.  Okült, metafizik konularla ilgilenmek, bu konularla ilgili konuşmak, yazmak açısından da ideal zamanlardır. Ölüm ve miras konulan da gündemin önemli maddelerinden biri olabilir bu süreçte.
8 Aralık 20222’de İkizler burcunda Marsiyen bir  Dolunay yaşayacağız ,  kimliğiniz, yaşam yolunuz ve kişiliğinizle yakından ilişkili konuları aydınlatacak bir Dolunay. Kim olduğunuz ve neler yapabileceğiniz konusunda uzun süredir düşünüyorsanız bu Dolunay zamanı farkındalıklar yaşayabilirsiniz.  Kötümser bakış açınızı bırakın ve kendinize karşı dürüst olduğunuz her an için kendinizi övün. Aynı zamanda sağlık konularına dikkat etmelisiniz, kazalar ,sakarlıklar söz konusu olabilir. Bu dönemde ilişkilerinizdeki iletişim tarzınız çok sert, kırıcı olabilir farkında olun ve daha esnek olmaya çalışın sevgili İkizler.
10 Aralık’ta Venüs  Oğlak burcuna  8.evinize  geçiş yapıyor yaklaşık bir aylık süreçte, başkalarıyla müşterek değerlerin, başkalarından beklentilerin karşılanabileceği bir döneme işaret eder. Kişi, bu zamana kadar tahsil edemediğiniz alacaklarınızı  tahsil etme şansı yakalayabilir veya bu konuda uzlaşma sağlanabilir. Aynı zamanda,  partnerinizin, eşinizin ekonomik durumunda olumlu gelişmeler olabilir. Hisse senedi, tahvil, bono gibi başkalarıyla birlikte sahip olduğunuz maddi değerler artış gösterebilir.  Bu dönem, gerek maddi, gerekse manevi anlamda destek alınacak bir dönemdir. Ortaklaşa işlere girişmek açısından da uygundur. Bu dönemde bazılarınız  Venüs bölgeleriyle ilgili operasyon geçirebilir (genital bölgeler, yumurtalıklar, böbrekler vs.).
20 Aralık ‘ta  Jüpiter Koç burcunda sizlerin 11.evinizde yaklaşık 1 yıl boyunca arkadaşlar, gruplar, sosyal yaşam ,iyi şans ve kazanımlar, umutlar, mutluluk, hedefler konusunda yardımcı olan kişiler ve profesyonel girişimlerin parasal destekleriyle ilişkilendirilen bu evden Jüpiter geçerken  güzel gelişmelere işaret edebilir, önemli şans ve fırsatlar yakalayabilirsiniz. Grup aktivitelerinde artış ve sosyal çevrenizde genişleme olabilir hatta kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olacak kişilerle bir araya gelebilirsiniz. Dostlarınız aracılığı ile işler alabilir, kazanımlar elde edebilirsiniz. Bazılarınız bu dönemde toplumsal olaylarla ve hayır işleri ile ilgilenebilir.
22 Aralık ‘ta Güneş Oğlak burcuna 8. evinize geçiş yapıyor, ortaklaşa kazanımlar, müşterek değerler, eş veya ortağın gelirleri, alacak ve borçlar, krediler, vergiler, ödemelerle ilgili konular öncelik kazanmaya başlar.  Ölüm, miraslar ve başkalarından intikal eden temalar dikkat çekici olabilir. Tehlikeli ve risk taşıyan durumlar, ameliyatlar, ölümle sonuçlanan durumlar  etrafınızda her zamankine nazaran daha fazla yer alabilir. Ayrıca 8. ev ödemelerle de ilişkilidir, vergi, stopaj, kredi kartı gibi ödemelere ilişkin konulara dikkat etmek gerekebilir. Bazılarınız, metafizik konularına daha fazla eğilebilir, bu konulara dönük araştırmalar yapabilir, hayatınızın bir bölümünü dönüştürebilirsiniz.
23 Aralık’ta  Oğlak burcunda Yeniay olacak ve Yeniay Koç burcundaki Jüpiter‘e gergin bir açıda olacak. Miras, vergiler, başkalarının parası, örneğin borçlar, yatırımlar, ev veya ortak para konularında yeni bir enerji söz konusu bu konularla ilgili  başlangıç yapmak, finansal planlamanızı  kontrol etmek için harika bir zaman. Yeniay  Jüpiter ile gergin açı yapacağından sosyal çevre ve arkadaşlarınızla birlikte vakit geçirirken daha fazla müsriflik yapabilirsiniz, kazanımlarınızı düşünmeden harcayabilirsiniz.
29 Aralık ‘ta yılın son Merkür geri hareketini yaşayacağız. Merkür Oğlak burcunda 8. evde  geri gidiyor Bu dönemde ortaklaşa yapılan işlerle ilgili konularda sıkıntılar olabilir, yanlış anlaşılmalar, iletişim bozuklukları olabilir. Bütçenizi dengelemekte sorun yaşayabilirsiniz. Ödenmemiş borçlar karşınıza çıkabilir o yüzden vergi, sigorta, kredi veya kredi kartı ödemelerinize extra özen göstermelisiniz. Bu dönemde kredi çekilmemesi ve ortaklaşa işlere girilmemesi gerekir. İyi bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.
 YENGEÇ VE YÜKSELEN YENGEÇLER
Sevgili Yengeçler Aralık ayına 6.evinizde stelyum ile başlıyorsunuz Güneş, Merkür ve Venüs çalışma hayatı, günlük rutin işleriniz, koşuşturmalarınız, sağlığınız konuları Aralık ayına başlarken odak noktanız olacak. Aynı zamanda bu alanınızdaki Venüs ve Merkür Neptün’e kare , Venüs Mars karşıtlığı söz konusu olduğundan ilk haftaya biraz zihinler karışık ve aldanma enerjileri damgasını vuracak. Bu dönemde işten ayrılmalar veya iş arkadaşlarınızla aranızda tartışmalar, hayal kırıklıkları söz konusu olabilir. Faydalı olmak, çalışmak, üretmek konuları ve çalışanlarınız arasında hükmetmek arzusunda olacağız bir süreç. Merkür’ün bu alanda olması  iş başvuruları, işe alışlar, sözleşmeler açısından kullanılabilir gibi görünse de bu hafta Neptün ile olan gergin açısı yanlış kararlar vermemize sebep olabilir , bu konularda hayal kırıklıkları yaşanabilir. Aynı şekilde Venüs de bu alanda olumlu etkilerini gösterme konusunda zorlanacak  diyebiliriz  çünkü Neptün ile gergin açısı Mars ile karşıtlığı Venüs’ü bu alanda zor durumda bırakıyor bu yüzden çalışma arkadaşlarınızla, yanınızda çalışanlarınızla ilişkilerinize dikkat etmelisiniz, sürtüşmeler, sıkıntılar, hayal kırıklıkları aldanmalar söz konusu olabilir. Sağlığınıza dikkat etmenizde de fayda vardır.
 7 Aralık  tarihinde  Merkür  Oğlak burcuna geçiş yapıyor düşünceler ve zihin ikili ilişkiler ve ortaklıklarda olacaktır.  7. ev aynı zamanda anlaşmalar ve sözleşmelerle de ilişkilidir bu dönemde işinizle ilgili önemli anlaşmalar gündeme gelebilir, aynı zamanda  evlenmeyi düşünebilirsiniz  veya ev alım-satımı konuları zihninizi daha fazla meşgul edebilir.  Bu dönemde başkalarıyla birlikte hareket etmek, ikili ilişkilerde taktik ve strateji geliştirmek, bilinçli davranmak gerekir . Aynı zamanda bu süreçte  yakın ilişkide bulunduğunuz ve uzun süredir haber alamadığınız  kişilerden haber ve bilgi alabilirsiniz.  Bazılarınız, yakın ilişkide olduğunuz  kişilerle  önemli konuları konuşmak, açığa kavuşturmak için bu dönemi kullanabilir. İlişkilerinizde  zorluk çekiyorsanız üstesinden gelmek için açıkça konuşmak, tavsiyeler almak ,ortak işlere girmek, birlikte seyahate çıkmak açısından uygun bir süreçtir.
8 Aralık’ta İkizler burcunda Marsiyen bir Dolunay yaşayacaksınız, 12. evinizdeki dolunay , hayal kırıklıklarınızı serbest bırakmanıza ve aynı ıstıraptan arınmış yeni bir yolculuğa çıkmanıza izin verecek rahatsız edici bir karmik döngünün üstesinden gelmenizi sağlayabilir. Bu dolunayın altında kendinizi daha içe dönük hissedebilir ve sosyal olmaktansa enerjinizi yeniden şarj etmeye ve medidatif çalışmalara yönlendirebilirsiniz. Bu dönemde Güneş Mars karşıtlığı olduğu için sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz belki bu Dolunay zamanı daha önce fark etmediğiniz bir sağlık sorunu gündeme gelebilir.
10 Aralık’ta Venüs Oğlakta  ikili ilişkilerde olumlu gelişmeler yakalanabilir. Bu zamana kadar olumsuz giden şeyleri düzeltme şansı artar. Evlilik için çok ideal bir transitti. Ortaklaşa girişimler açısından da uygun, her türlü ilişkileri güçlendirici bir transittir. Burası, transit Venüs’ün doğal özelliklerini en çok hissettirdiği alanlardan biridir. İlişkiler adına en iyi konumlandığı yerdir. Riskli yanı, fazla uzlaşmacı ve kabullenici, karşı tarafa dayalı hareket etmektir. Yasal konularda şansın artması, uzlaşma sağlanması gibi olumlu etkiler ortaya çıkartır. İş anlaşmaları yapmak, ortak işlere girmek açısından çok uygun bir dönemdir.
20 Aralık’ta         Jüpiter yaklaşık 1 yıl kalacağı Koç burcuna geçiş yapıyor. Kariyer, meslek veya uğraşılar, amaçlar, dış dünya ile iletişim, talih, üstler, patronlar, güçlü kişiler, gelecek hedefleri konularında pozitif yönde önemli gelişmelere , şans ve fırsatlara sebep olabilir.  Sosyal statünüzü yükseltebilecek ,mevki, itibar, saygınlık, şöhret kazanabileceğiniz bir dönem olabilir. Bazılarınızın  işle ilgili becerileri ve yönetme kabiliyeti, çalışkanlığı ve özverisi sayesinde işinizde başarıya ulaşabilirsiniz.
22 Aralık’ta Güneş Oğlak burcu seyahati başlıyor  yaklaşık 1 aylık süreçte ikili ilişkiler hareketlenmeye, dikkat çekmeye ve önem kazanmaya başlar. Tanınmış, önemli, insanların dikkatini çeken kişiler hayatınıza girebilir. Önemli iş bağlantıları gerçekleştirebilir, aynı zamanda  hayatınızı bire bir paylaştığınız, sizin için önem taşıyan kişilerin ihtiyaçlarına  eğilmek, destek vermek durumunda kalabilirsiniz. İşle ilgili konularda, deneyimli kişilere danışılabilir. 7. evin diğer bir anlamı da taşınmak, yer değiştirmektir bu  süreçte  yer değişikliği yapılabilir yeni bir eve veya yeni bir semte taşınabilirsiniz.  İlişkilerinizde iyileştirmeler yapmak ve daha kararlı olmak istediğiniz bir dönem  de olabilir. Bazılarınızın  yakın ilişkinizdeki bir sorunla ilgili yardıma ihtiyacı olabilir, başkalarıyla ego çatışmaları olabilir.  Bazıları için bu süre zarfında rekabetle karşılaşabilir ancak bu rekabet savaşları kimin en iyi çalıştığını göstermeye hizmet edecektir, bu sayede sizinle uyumlu olmayanları eleyebilirsiniz.  Ayrıca bu süreçte  eğer varsa  ana odak noktası eşinizdir. Çok mu bağımsız çalıştınız? Artık onların duygularını hesaba katmanız gerektiğini anlıyorsunuz. İlişkiniz sertse, bu güzel bir uzlaşma zamanı olabilir, ilişkilerin bu yeniden değerlendirilmesi de söz konusu olabilir.
23 Aralık’ta  Oğlak burcunda Yeniay gerçekleşecek bu Yeniay zamanı her türlü ilişkilerinizle ilgili yeni kararlar alabilirsiniz, bazılarınız evlenmeye , ortaklık kurmaya karar verebilir bazılarınız artık yolunda gitmeyen ilişkileri ile ilgili yeni kararlar alabilir. Yasal konularda yeni girişimler söz konusu olabilir, bazılarınız bu dönemde taşınmaya karar verebilir. Her türlü ilişkilerinizde daha sağlam adımlar atmaya karar verdiğiniz bir zaman olabilir.
29 Aralık’ta  Merkür Oğlak burcunda geri gidiyor , her türlü ilişkilerimizde iletişime daha fazla dikkat etmeniz gereken bir zaman diliminde olacaksınız , evlilik ve ortaklık ilişkilerinizde iletişimde yanlış anlaşılmalar söz konusu olabilir bu yüzden daha dikkatli olmalısınız bu süreci daha sağlam ilişkiler ve kalıcı dostluklar konusunda kendi içinize çekilip nerede nasıl hata yaptığınızı düşünerek , ilişkilerinizdeki sorunlar üzerinde çözüm arayışında olmalı ve daha ciddi bir şekilde ilişkiler üzerinde düşünerek geçirebilirsiniz. Bu dönemde evlilik ve ortaklık yapılmamasında fayda vardır.
 ASLAN VE YÜKSELEN ASLANLAR
Sevgili Aslanlar Aralık ayına 5.ev stelyumu ile başlıyorsunuz Aralık ayına, aşk ilişkileri, hayattan keyif alma, çocuklar ve hobiler konuları ile giriyorsunuz. Güneş’in bu alanda olması odak noktalarınızın aşk ilişkileri ve çocuklar, hobileriniz olacağınızı anlatıyor. Bu dönemde hayatın zevkli alanlarına ,eğlenceli aktivitelerine daha fazla zaman ayırmak aslında kendinize  vakit ayırmak istersiniz. Bu dönemde oturup çalışmak veya ciddi sorunlarla uğraşmak istemezsiniz. En sevdiğiniz hobilerle meşgul olmak, arkadaşlarınızla dışarı çıkmak eğlenmek ,hayata karşı biraz daha cüretkar davranmak istersiniz. Merkür ise bu alandan geçiş yaparken zihniniz ve düşünceleriniz de bu konular üzerinde odaklıdır. Çocuk sahibi olma konusu gündeme gelebilir, konuşulabilir , bu yönde bazı kararlar alınabilir. Çocuklarla iletişim açısından da değerlendirilebilecek bir zaman dilimidir. Onları ikna edebilme yeteneği artabilir bu dönemde. Aşk ve cinsellik konusu da bu dönemin önemli sohbet konularındandır. Bazılarınız sevdiği kişiden haber ya da teklif alabilir. Venüs  de bu alanda ve bu evi sevdiği için buradaki transiti keyifli sonuçlar ortaya çıkarabilir, cinsel hayatınız olumlu etkilenir. Hobilerinize daha fazla vakit ayırılabilir, sanatsal faaliyetler için uygun dönemdir, kısa tatillere çıkmak, sosyalleşmek, arkadaşlarla eğlenmek açısından da uygun zamanlardır. Tüm bunlar gayet iyi ama Venüs bu dönemde Mars ile karşıt açıda ve Venüs ile gergin bir açıda olacak aynı zamanda Merkür de Neptün ile gergin bir açıda olacak bu yüzden tüm bu bahsettiğimiz konularda yanılgılar, kafa karışıklıkları yaşayabilir bu konularda hayal kırıklıkları olabilir bu da sizlerin psikolojinizi bozabilir farkında olalım.
7 Aralık 2022’de Merkür Oğlak burcu seyahati başlıyor. Bu süreçte iş başvuruları, işe alışlar, sözleşmeler  söz konusu olabilir , aynı iş ortamını paylaştığınız kişilerle iyi kontaklarınız sayesinde başarıya daha kolay uzanabilirsiniz. Bazılarınız yanınızdaki çalışanlarından, astların becerilerinden istifade edilebilir. Bazılarınız  iş ortamında daha düzenleyici ve organize olmak isteyebilir aynı zamanda günlük rutin işleri derleyip toparlamak, yapılmış işleri gözden geçirmek, eksiklerini ve hatalarınızı  tespit etmek, çalışma koşullarını bağlayıcı anlaşmalar yapmak gibi faaliyetler için iyi zamanlardır çünkü ayın sonuna doğru Merkür geri gitmeye başlayacak bu yüzden tüm bunları Retro öncesi halletmeniz sizin açınızdan daha fayda sağlayıcı olabilir. Sağlığınızı da  gözden geçirmek gerekebilir çünkü bu  dönemdeki yoğun tempo sinirlerinizi gerebilir.       
8 Aralık’ta İkizler burcunda bir Dolunay yaşayacağız bu Dolunay Marsiyen bir karakterde ve sizlerin sosyal çevre, arkadaşlıklar, kariyerden gelen getiriler, hayaller ve ümitler alanınızda tüm bu konular spot ışığı altında olacak , bu konularla ilgili tamamlanmalar, sonlanmalar olabilir. Bu süreç bazılarınız için sosyal çevrenizde arkadaşlarınızla yollarınızın ayrılması, arkadaşlarınızla ego çekişmeleri, iletişiminizde agresyon verebilir. Bazılarınız sosyal medya aracılığıyla yeni insanlarla bağlantı kurabilir, artık bağ hissetmediğiniz bir kurum veya gruptan ayrılmanız gibi değişikliklere neden olabilir.
10 Aralık’ta Venüs Oğlakta Bu dönemde çalışma hayatınızda  astlarınızdan ,size hizmet  eden kişilerden  fayda görebilirsiniz. İş ilişkileriniz   iyi olacağı için de başarı daha kolay olacaktır. İş ortamında huzuru sağlama, işle ilgili sorunlarda uzlaşma sağlamak bu dönemde daha rahat akacaktır. Eğer bazılarınız iş değiştirmiş ise yeni iş yerine kolaylıkla adapte olabilirler. İş yerinde çalışma arkadaşlarınızla ilişkileriniz daha rahat olacaktır bazılarınız bu süreçte iş arkadaşlarınızdan birine aşık olabilir. Bu alan sağlığı da anlatır ama Venüs buradayken hastalık ve zayıflıktan belli ölçüde korunabilirsiniz fakat tatlı ve kilo yapıcı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Günlük rutin işlerinizde daha tembel davranabilir, bazı işlerinizi daha sonraya bırakmak isteyebilirsiniz. Evcil hayvanların bakımını üstlenmek için de uygun bir zamandır.
20 Aralık’ta Jüpiter Koç burcuna geçiyor yaklaşık 1 yıl boyunca uzak seyahatler ve yabancılar, eğitim, yayıncılık, dini ve ilahi konular, hayata bakışı genişletecek felsefi konular, uzak akrabalarla ilgili temalarda olumlu gelişmeler beklenebilir. Bazılarınız bu süreçte gerek gezi amaçlı, gerekse iş amaçlı seyahatlerde şans ve fırsatlar yakalayabilir. Bu dönemde yapacağınız seyahatler  ufkunuzu genişletebilir.  Bazılarınız bu dönemde yabancılarla  ticaret yapabilir, turizm, uluslararası konularda şans ve fırsatlarla karşılaşabilir. Özellikle felsefi, dinsel ve ruhsal alanlarda kendinizi geliştirme olanakları olabilir, sadece öğrenmek, eğitim almak açısından değil, aynı zamanda seminer düzenlemek, bilgi paylaşmak ,eğitimle ilgili konular, yurtdışından eğitim alma durumları olabilir. Aynı zamanda dini ve ilahi konularda abartılar, eğitimle ilgili fırsatların müsrifçe harcanması riskleri de olabilir.
22 Aralık ta Güneş Oğlak burcu seyahati başlıyor 6. evinizdeki  Güneş ile odak noktanız işinizdir. Daha fazla odaklandığınız ve ayrıntılara dikkat ettiğiniz için iş projelerinin üstesinden kolayca gelebilirsiniz. Bu, daha küçük projeler yapmak için mükemmel bir zamandır, günlük işlerinizle, çoğumuzun kaçındığı sıradan işlerle uğraşabilir ve sağlığınızın yanı sıra rutininizde iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bir şeyleri kendi başınıza başlatmaktansa, başkaları için kendi başınıza çalışmakta daha iyisiniz. Bu dönemde daha analitik, mesafeli ve biraz da mükemmeliyetçi davranabilirsiniz. Ayrıca bir evcil hayvanla ilgilenebilir veya alabilirsiniz.
23 Aralık’ta Oğlak burcunda Yeniay’ı 6.evinizde karşılıyorsunuz, çalışma hayatınız ile ilgili yeni başlangıçlar ve girişimlerde bulunmak isteyebilirsiniz, bazılarınız işten ayrılmış yeni bir iş kurmayı planlıyor olabilir. Bazılarınızın sağlıkla ilgili gündemleri olabilir belki de hayatınızda ilk kez beslenme düzeninizi değiştirebilir yeni bir diyet programı deneyebilirsiniz. Günlük rutin koşuşturmalarınızı organize etmek, yeni bir düzen oluşturmak , daha sistemli olmak isteyebilir yeni bir düzen planını hayatınıza geçirebilirsiniz. Bazılarınız bir evcil hayvan edinebilir.
29 Aralık Merkür Oğlak burcunda geri gidiyor, bu dönemde geçmişte başvurduğunuz bir iş için çağrılabilirsiniz. Bazılarınız bu dönemde çalışma hayatı, günlük rutin işler veya sağlık konularında kendi ile yüzleşebilir ve bu konularla ilgili içe dönük çalışabilir, eksiklikleri neler, hataları neler , nasıl bir düzen kurmalıyım diye sorgulayabilirsiniz. İyi bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.
 BAŞAK VE YÜKSELEN BAŞAKLAR
Sevgili Başaklar, Aralık ayına 4.ev stelyumu ile başlıyorsunuz, Güneş, Merkür ve Venüs bu alanda hareket edecekler ve aynı zamanda Venüs ve Merkür Neptün gezegenine gergin açı içinde olacak ve Venüs Mars karşıtlığı söz konusu. Güneş bu alanda iken ebeveynlerinizin hayatında önemli gelişmeler olabilir ve bu dönem ailenizin size daha fazla ihtiyacı olabilir, aile arası sorunların çözümlenmesine liderlik edebilirsiniz. Bazılarınız kendisini yeniden yapılandırmak için gerekli kararları almak isteyebilir fakat asıl  odak noktanız eviniz ve ailenizdir. Evinizi süslemek, bir ev satın almak veya satmak, taşınmak konuları gündemde olabilir ama tüm bu konuları bir sonraki haftaya ertelemekte fayda vardır Merkür ve Venüs bu kadar gergin açılar altında iken taşınma , yeni kararlar alıp uygulama, ev dekorasyonu gibi konular da hayal kırıklıkları ,aldanmalar, kafa karışıklıkları yaşayabilirsiniz. Bazılarınız  çalışmaktan veya sosyal olmaktan ziyade  ailesi ile daha fazla vakit geçirmek isteyebilir. Venüs’ün bu alanda olması da aile içi iletişimde aslında uzlaşmalara ve olumlu etkilere yol açabilecekken Mars ile ve Neptün ile yaptığı olumsuz açılar ile huzuru bozan durumlar yaşatabilir, aile bireyleri ile olan ilişkilerde sıkıntılar, emlak alım-satımı ve dekorasyon işleri ile ilgili sıkıntılar verebilir .Aynı zamanda aile bireylerinizden birisinin özellikle de annenizin sağlığına özen göstermeniz gereken bir zaman dilimi olabilir.
7 Aralık’ta Merkür Oğlakta sizlerin 5.ev alanında olacak ve  zihniniz , düşünceleriniz aşk ve çocuklar, hobiler ve sporsal faaliyetlerde olacaktır. Bazılarınız bu dönemde , çocuk sahibi olmaya karar verebilir,  aşk ve cinsellik konusu da bu dönemin önemli sohbet konularındandır. Sevdiğiniz kişiye aşkınızı ilan edebilirsiniz.  Zihinsel ve sanatsal konularda yaratıcı projeler ortaya koymak için de çok uygun bir zamandır. Merkür ay sonuna doğru gerileyeceği için bu konularla ilgili yapacaklarınızı son haftaya bırakmazsanız sizin için daha iyi olur sevgili Başaklar. Bu dönemde günlük yaşamınızdan daha fazla keyif alabilir, eğlenceli aktiviteler ve spor yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
8 Aralık’ta İkizler burcunda Marsiyen bir Dolunay var, 10.evinizdeki Dolunay ile kariyer ve statü konularında daha önce fark etmediğiniz durumlar ortaya çıkabilir , bu konularda tamamlanması gereken şartlar öne çıkabilir. Bazılarınız kariyer hayatına son verebilir, bazılarınız uzun zamandır bekledikleri terfiyi alabilir. Bazılarınız evlenebilir, bazılarınız anne olabilir.
20 Aralık’ta  Jüpiter Koç burcu seyahati başlıyor, ortaklaşa işlerden edinilen kazançlarla , ölüm ve miraslar, metafiziksel konularla ilişkili gündemleriniz olabilir. Jüpiter alandan geçişi esnasında haritalarınızda olumsuz açıları varsa giderlerde abartılar görülebilir, boyu aşan kredi ve borç girişimleri yüzünden zarar görülebilir. Ama olumlu açıları varsa ya da en azından olumsuz açıları yoksa, kredi ve borç girişimi açısından bu transit değerlendirilebilir. Aynı zamanda eşinizin veya ortağınızın  finans durumu ile ilgili şans ve fırsatlar olabilir. 8.ev tehlikeler evi olduğu için Jüpiter’in bu alandan geçişi tehlikelerden koruyabilir, ameliyat durumu varsa koruyucu olabilir. Bu dönemde bazılarınız alacaklarını tahsil edebilir.
22 Aralık’ta Güneş Oğlakta olacak ve 1 ay boyunca çocuklar, aşklar, hobiler, sportif alanlar hayattan keyif alma konuları odağınız olacaktır. Eğer kişisel haritalarınızda Güneş’in olumlu açıları varsa becerilerinizi , yeteneklerinizi  özellikle sanatsal becerilerinizi  daha iyi ifade edebilir, sportif alanda kendinizi  kanıtlayabilirsiniz. .Bu dönemde hayatın zevkli alanlarına ,eğlenceli aktivitelerine daha fazla zaman ayırabilirsiniz, kendinizi şımartma zamanıdır zira 5. evinizdeki transit Güneş ile odak noktanız eğlencedir, oturup çalışmak veya ciddi sorunlarla uğraşmak istemezsiniz. En sevdiğiniz hobilerle meşgul olun, arkadaşlarınızla dışarı çıkın, hayata karşı biraz daha cüretkar ve  yaşam dolu olun.
23 Aralık ‘ta Oğlak burcunda Yeniay bu süreçte çocuklarla ilgili yeni kararlar alabilir, yeni başlangıçlar yapabilirsiniz, bazılarınız bu dönemde aşk hayatlarını doya doya yaşayabilir, güzel bir ilişkileri varsa evlenmeye karar verebilir. Bazılarınız yaratıcı hobilerinden kariyer elde edebilir, yaratıcılıklarını herkesin görmesi için bir takım girişimlerde bulunabilir. Tabi bütün bunları ay sonuna kadar Merkür Retro hareketine başlamadan önce yaparsanız daha iyi olur sevgili Başaklar.
29 Aralık’ta Merkür  Oğlak burcunda geri gidiyor  bu dönemde yaratıcılığınız azaldığını , hayattan daha az keyif aldığınızı hissedebilirsiniz , bazılarınızın çocuklarıyla ilgili iletişiminde sıkıntılar olabilir bazılarınızın aşk hayatı ile ilgili yanlış anlaşılmadan doğan tatsızlıkları olabilir aranızda olumsuzluklar yaşanabilir bazılarınızın eski aşkı tekrar ortaya çıkabilir, sizinle tekrar birlikte olmak isteyebilir ama eski aşklara rağbet etmek pek olumlu sonuçlar getirmeyebilir. İyi bir ay geçirmeniz dileği ile sevgiler.