• 0212 347 73 62
  • 0530 911 75 50
  • bilgi@astrodanismanlik.com

ASTROLOJİDE 5.EV

ASTROLOJİDE 5.EV


ASTROLOJİDE 5.EV

Geleneksel İsmi:  Çocuklar Evi

İlişkili Burç :  Aslan

İlişkili Gezegen :  Güneş

Sınıflandırması: Ateş Elementi, İkincil Ev, Eril

Kalde Sistemine Göre İlgili Gezegen : Venüs

Anahtar Kelimeler: Kendini yaratıcı biçimde ortaya koyma ve ifade etme;  keyif ve zevk; eğlence ve oyunlar; oyunculuk; tüm eğlence, spor ve rekreasyon mekanları; festivaller; sahne sanatları; gösteri dünyası ve burada çalışanlar; plastik sanatlar ve dans; müzik; şiir; hobiler; kumar ve spekülasyon; aşk, flört, cinsellik, erotizm, gönül maceraları, taahhüt içermeyen ilişkiler; içimizdeki çocuk; hamilelik ve doğum; çocuklarla ilişkimiz; doğacak çocuğun cinsiyeti; süsler, gösterişli, zengin ve lüks şeyler; hediyeler; eğlence arayanlarla sunanları bir araya getiren acentalar.

5.ev büyümek, giderek daha fazla olmak ve hayata güneş gibi ışık saçmak ihtiyacını yansıtır.

5.evde güçlü yerleşimleri olan bireyler, güneşin niteliklerini taşırlar. Parlamaya ve iç dünyalarını yaratıcı biçimde ortaya koymaya, etkili olduklarını hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Başkalarının onların etrafında döndüklerini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Daima odak noktası olmak, güneş gibi tapınılmak için yanıp tutuşurlar.

Yaratma tarzını da bu ev açıklar. Bazı insanlar, doğaçlama olarak ve neşe içinde yaratırken, diğerleri olağan dışı doğum sancılarının acısını çekerler. Saf yaratıcı ifadenin ötesinde, burası aktörün evidir. Bizim yaşama sanatını öğreneceğimiz yolu tanımlar.

Bu evle ilişkili diğer yaratıcı ifadeler, spor ve rekreasyon alanında ortaya çıkar.

Kumar ve spekülasyon da 5.evle ilişkilendirilmiştir. Daha yaygın biçimde hobiler, eğlence ve boş zaman etkinlikleri ile ilişkilidir.

Romantik ilişkiler de bu evin konusudur. Bu evdeki yerleşimler, aşkı başlatma tarzımız ve bizi tutuşturan kişilik tipi hakkında da bilgi verir. 

Cinsel ifade, yine bu evle ilişkilidir. Sağlıklı bir ifade, bizim kendimizle ilgili güç ve değer algımıza katkıda bulunur. Hem başkalarını cezbetme hem de onlara mutluluk verme becerimizi vurgulayarak bireysel benliğimizi güçlendirir, derinlerde gömülü hayatta kalma dürtülerini tatmin eder.

Çocuklar, 5.evin en önemli konularından biridir. Bedenin yaratımlarıdır. Benliğin fiziksel uzantılarıdır. İnsanların çoğu yaratıcı dürtülerini çocuk doğurarak ortaya koyar. Bu evdeki yerleşimler, kendimizle çocuklarımız arasındaki ilişkinin arketipini de tanımlar. Çocuklarımızın bizim için ne anlam taşıdığını yansıtır.

5. evdeki gezegenler, ebeveyn olarak bizim deneyimimizi de açıklar. Satürn varsa; ebeveyn olma sorumluluğu kişiye son derece ürkütücü gelebilir. Kişi bu konuda yetersizlik duyguları taşıyor olabilir. Uranüs varsa; çocuk yetiştirme konusundaki bir çok yeni ve sıra dışı teori benimsenir.

Klasik Astroloji'de:

Belirsizlik bölgesi. (Manilius)

Sonucu şansa bağlı olan her şeyin yöneticisi olan ev. (Houlding)

Çocukların sayısı ve cinsiyetleri. İyi talih evi.(Firmicus)

Babanın serveti. (Al-Biruni)

Medikal Astroloji'de: Kalbi, omuzların arka taraflarını, vücudun yanlarını ve sırtı temsil eder. Danışanın gebelik veya doğuma bağlı olarak ortaya çıkabilecek sağlık problemleri ve çocuklarının sağlık durumu hakkında bilgi verir.

Saat Astrolojisi’nde: Danışanın çocuklarını, doğurganlık durumunu, babasının servetini ve sahip olduklarını, diktatörün ölümünü (Simmonite: MC'den itibaren 8.ev) gösterir.

Dünya Astrolojisi’nde: Kuşatma altındaki bir şehrin cephanesini ve diğer savaş gereçlerini; büyükelçileri, diplomatları ve ara bulucuları; kamuya açık tüm eğlence ve rekreasyon yerlerini, parkları, kamuya ait binaları, ulusal sanat galerilerini; okulları ve eğitim sistemini; ulusal doğum oranını; çocuklarla ilgili sosyal konuları; seksle ilgili konularda ve problemlerde toplumun görüşünü gösterir.

Hukuk Davalarında ve Uzlaşmazlıklarda: Eylemi başlatanla ilişkilidir. Karşı tarafla anlaşma yapmayı hedefleyen davacının temsilcilerinin, habercilerinin, ajanlarının ve elçilerinin, eylemleri ve başarıları hakkında bilgi verir.

Ticarette: Alıcı ve yatırımcıyla ilişkilidir. Dostça bir iş anlaşmasına ulaşmayı hedefleyen acenta ve temsilcilikleri gösterir.