• 0212 347 73 62
  • 0530 911 75 50
  • bilgi@astrodanismanlik.com

Başak Burcu

Başak Burcu


Başak Burcu


24 Ağustos  – 23 Eylül

Başak, Zodyak'ın altıncı burcudur. Astrolojik olarak saflığı, temizliği ve çalışmayı simgeleyen 6. ev konularını temsil eder. Mükemmeliyeti  yeryüzüne tanıtan Başak’lar,  eleştirel fikirleri ile yeni bir sistemin kurucusu olmaya adaydırlar. 24 ağustosta Başak burcuna giren güneş, burada 23 Eylüle kadar kalır.
 
Başaklar, çok eleştirici ve titizdirler. Sıkıcı boyutlara varabilen bu huylarından dolayı sürekli tepki alırlar. Ama onlar olmazsa çoğu iş aksayabilir. Birilerinin düzeni sağlaması ve işleri yoluna koyması gerekir. Düzeni bozulmuş, disipline ihtiyacı olan yerler için onlara gerek vardır. Başaklar, durup dururken haksız tepkiler verip eleştirilerde bulunmazlar. Sert tutumları, sadece gerektiği zaman devreye girer. Neyin, ne zaman olması gerektiğini çok iyi ayarlayabilirler. Tembelliğe çok karşıdırlar.

Başak’lar hayatları boyunca bitmek bilmez bir hazırlık içindedirler. Uzun uzun gelecek planları yaparlar ve bu planlarını nasıl uygulayacaklarını en ince ayrıntısına kadar hesaplarlar. Öyle kolay kolay bir işe giriştikleri görülmez. Fakat bir kez kollar] sıvadıktan sonra bir daha vazgeçmezler. Her ne pahasına olursa olsun, tamamlayıncaya kadar işin peşini bırakmazlar.     
                       
Ruhsal konulara fazla ilgi duyamayacak kadar dünya değerlerine bağlı Başak’lar, para ve politika konuları konuşulduğu ortamlarda bulunurlar. Topluluk içinde kendilerini sözcü ilan ederler.

Konuşmaları radikaldir. Arkadaşları onları danışman kabul edebilir. Dostlarını, kendilerine benzeyen tiplerden seçmeye özen gösterirler. Samimî olduğu dostları sayılıdır. Sırdaş saydıkları bir veya iki kişi vardır. Homojen ilişkileri tercih ederler. Biraz zor arkadaşlık kurarlar. Uzak görünmesine rağmen, esasında etrafındaki insanlarla yakından ilgilidir. İstendiğinde elinden gelen her yardımı yapabilir. Ancak kendisi, hayatına yapılan en küçük müdahaleye bile tahammül edemediğinden, hiç kimsenin hayatına karışmak istemez.
 
MİTOLOJİ VE HİKAYELERLE BAŞAK BURCU
 
Tanrı Merkür, eleştirici tavrıyla bulunduğu ortamın tansiyonunu artırarak çevresinde sinirli atmosfer yaratırdı. Tanrılar ve insanlar arasında aracılık yapar, tanrıların isteklerini insanlara iletirdi. Bu nedenle haberleşme tanrısı Merkür, Başak burcunun yöneticisi kabul edilir.
 
Babil Ve Sümer
 
Bu burcun sembolü bakire kadın, Bereket Tanrıçası Nibala’dır. Eski yazıtların birinde Nibala, kafasının üzerinde bir yıldız, diğer elinde ise bir kamçı ile resmedilmiştir. Üretkenliği ve anneliği simgeleyen Nibala, zaman içinde genç ve güzel bir bakire olarak resmedilmeye ve anılmaya başlanmıştır.

Eski çağlarda Başak burcu, bakire bir kadın ile simgelenirdi. Günümüz modern astrolojisinde ise güzel ve temiz genç bir kadın figürü ile anlatılmakta.

Altın çağda yaşayan bakire Astrae, muhteşem güzelliği ile adaleti simgelemektedir.

Başak burcu için anlatılan mitolojik bir hikâyede, şarap üreticisi Attica’nın kralı Icarius’un bakire kızı Erigone’dan bahsedilir. Kral, çobanlara sunduğu bir ziyafette şaraplarını ikram eder.

Kral bu arada sarhoş olan bir çoban tarafından öldürülünce, sadık köpeği Maera, kızı Erigone’u elbisesinden çekerek oradan uzaklaştırır. Onu mağarasına götürür. Babasının ölümüne çok üzülen Erigone kendini mağarada asar. Tanrılar Tanrısı Zeus, bu olaya çok üzülür. Köpek Maera’nın kahramanlığından dolayı o anda yükselen, gökteki bir yıldıza “Köpek Yıldızı”, diğer bir yıldız kümesine ise Erigone anısına “Başak” adını takar.

Başka bir mite göre, altın çağda yaşayan, muhteşem güzelliği ile bakire Astrae konu edilir. O, adaleti ve saflığı ile Başak burcunu simgelemektedir. Dünyayı en son terk eden tanrıdır. Bir zamanlar yeryüzünde insanlarla yaşayan Astrae, insanlık, bilgeliğini kaybedince, geldiği yere, gökyüzüne geri dönmüştür.

Antik mitolojide ise; Başak kadını, Ocak Tanrıçası Hestia Vesta’ya benzetilir. Vesta, sessiz, sakin, dürüst bir kadındır. Olympos Dağı’ndaki eviyle uğraşmak, ocağın başında yün eğirmek en büyük zevkidir. Diğer tanrıların kural ve ahlâk tanımaz yaşamları, pervasız ilişkileri, Vesta’yı çok rahatsız eder. Bu hayatı ahlâk dışı bularak, Olympos’u terk eder, bir daha da kendisinden haber alınmaz.
 
BAŞAK BURCUNUN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ
 
Başaklar düz ve bakımlı saçları keskin hatlı burun ve çeneleri ile kendilerini ele verirler. Dikkati çeken asil bir yüzleri vardır. Başaklar en çok saçlarına meraklıdırlar. Her zaman bakımlı ve iyi kesimli olan saçları için dağınık modelleri seçmezler. Saçları modaya uygun kesimiyle parlak ve düzgündür. Genelde kadın ve erkeklerde kakül kesimli modellere rastlanabilir. Gözleri parlak ve belirgindir. Ani hareketlerle çevreyi merakla kolaçan ederler. Burun ve çeneleri keskin hatlı, ağızları ise küçüktür. Sıkıntılı olduklarında dudaklarını yeme eğilimleri görülür. Şakacı halleriyle etraflarında olup biteni hiç kaçırmazlar.

Yürüdükleri zaman oldukça çekici bir imaj sergilerler. Başak’ların zarif duruşlarını kolları ve bacakları desteklerler. Genelde ayakları birbirine yakın durur, elleri ise önlerinde birbirini tutar gibidir. Ellerini kullandıktan sonra kavuşturup bir araya getirme eğilimleri vardır. Onların beklemeye ve zaman kaybına sabırları yoktur. Bir yerde bekleme pozisyonundayken elleriyle bir yerlere vurarak ses çıkarmayı severler. Özellikle masa başındayken elleri masa üzerinde ritim vurur haldedir. Kemik yapıları oldukça kuvvetli olmasına rağmen ince ve narin görünümdedir. Balerinlerin çoğunun Başak burcundan veya yükselen Başak’lardan çıkması hiç de tesadüfi değildir. Hızlı ve sessiz şekilde hareket ederler. Bazı Başak’ların sinirlendikleri zaman gözlerini sürekli kırpıştırmak gibi bir tikleri olabilir. Bazısı ise kambur durma eğiliminde olabilir.

Kıyafet seçiminde parlak çiçekli desenleri, koyu renkleri, özellikle de denizci mavisini tercih ederler. Başak iş adamı, boynunda çiçekli kravatı ve takım elbisesi ile ciddi bir toplantıda gününü rahatlıkla geçirebilir. Toplantı sonunda ise kıyafetinde hiçbir kırışıklık görülmez. Başak kadınları daha çok, naturel bir stili severler. Moda olan kıyafetlere fazla takıntıları yoktur. Uzun süre giyebilecekleri, dayanıklı giysiler onların gardrobunda bulunur. Deri eldivenler ve kaliteli kemerler vazgeçemedikleri aksesuarlarıdır. Alçakgönüllülükleri, kıyafetlerine de yansır.
 
(24 Ağustos- 3 Eylül) ARASINDA DOĞAN BAŞAK BURCU
 
Tam bir Başak, Merkür hakimiyeti baskındır. Doğuştan hekim ya da hemşiredirler. Estetik anlayış gelişmiş, zarif insanlardır. Entelektüel seviyeleri yüksek olur. Temizliğe hastalık derecesinde düşkün olabilirler.
 
(4 Eylül – 13 Eylül) ARASINDA DOĞAN BAŞAK BURCU
Başak özellikleri Oğlak’ın kararlılığı ile birleşerek yıkılmaz bir kaleyi oluşturur. Merkür, Satürn ile iyice eleştirici bakan ama radikal bir yapıya dönüşür. Tam anlamıyla organizasyon dâhisi olurlar. Matematik, fizik gibi belli bir sisteme dayalı konularda çok başarılı olurlar. Geleneklere fazlasıyla bağlıdırlar, hatta değişmesi gerekenlere bile sımsıkı sarılırlar. Satürn etkisi ile çok inatçı olabilirler.
 
(14 Eylül – 23 Eylül) ARASINDA DOĞAN BAŞAK BURCU
 
Başak özellikleri Boğa’nın sanatçı yönüyle harmanlanır. Venüs, Merkür’e güzellikler katarak, konuşma yetisini şarkı etkisiyle değiştirir. Diğer Başak tiplerine göre Venüs hakimiyetinden dolayı, daha dışa dönük olurlar. Modayla ilgilenir, zarafet ve işlevselliği bir araya getirebilirler. Sesleri güzel olur. Biraz tembel olma ihtimalleri vardır.
 
BAŞAK BURCUNUN DAVRANIŞLARI
 
Almak için önce vermek gerektiğinin farkındadır. Düzen Başak için çok önemlidir. Mantığı ve sabrıyla her şeyin altından kolayca kalkar.

Başak’ların belki de en önemli özelliği, temizlik ve hijyen konularına hastalık derecesinde titiz yaklaşabilirler.
Düzen onlar için çok önemlidir. Evleri, işleri, tüm hayatları düzenli olmalıdır. Eski denenmiş yöntemlerin güvenli ve dengeli olduğunu düşünürler. Geleneksel olanı tercih ettiği için, modası geçmiş fikirlerle uğraştığı düşünülebilir. Arkadaşları da genelde kendilerine benzeyen kişilerdir. Doktor olan bir Başak’a, ressamlar arasında rastlamanız zordur. Toplumun, insanların bir arada yaşayabilmeleri için koyduğu kuralları olduğu gibi kabul ederler. Kuralların, insanların hayatlarını düzenlediğini, kolaylaştırdığını düşünürler. Biraz sabit fikirli oldukları söylenebilir. Doğru kabul ettikleri bir fikirden vazgeçmeleri neredeyse imkânsızdır. Başaklar gerçekten dürüst insanlardır. Karanlık işlerle uğraşmazlar. İnsanların arkasından konuşmak, dedikodu yapmak gibi huyları yoktur.

Kaos onlara göre değildir. Daima uzun vadeli planlar yapar ve hedefine ulaşmak için büyük bir sabırla çalışırlar. Zekâları analitik ve araştırmacıdır. Başak’ların içlerindeki en güçlü ses, mantıklarından yükselendir. Çalışmak onlar için çok önemlidir.

Her şeyin bir emek karşılığı öğrenildiğine, kazanıldığına inanırlar. Burçlar kuşağının sorumluluklarını en iyi şekilde kavrayan ve yerine getiren insanı Başak’tır denebilir.

Ancak, buradan Başak’larm ağırkanlı, maddeci, estetikten uzak bir tip olduğu sonucunun çıkarılmaması gerekir.
Son derece becerikli ve pratik olan Başak insanlarının tek kusuru, mükemmeliyetçi yapılarıdır. Bunu aşabildikleri ölçüde, pratik zekaları ve disiplinleri sayesinde emin adımlarla ilerleyebilirler. 

Doğuştan yüksek bir insan sevgisine ve ahlaka sahiptir. O, huzur arar, aydınlanmak ister. Mantığı ve sabrı ile tüm ağırlıkların altından kalkabilir. Başaklar, başkalarına karşı olduğu kadar kendilerine karşı da eleştirici bir tutum içindedirler. Çıtaları hep çok yükseklerdedir. Her zaman mükemmeli ararlar. Zekâlarını doğru şekilde kullanabildikleri takdirde her şeyi kendi lehlerine çevirebilirler. Ayrıca, kıvrak zekaları, onlara ince bir espri anlayışı bahsetmiştir. Bu espri gücü, eleştirici yapılarıyla birleşince ortaya biraz alaycı, nüktedan, kara mizahta çok başarılı bir insan çıkarır. Alaycılıkları ve sözlerini sakınmadan söylemeleri nedeniyle tepki alabilirler. İnsanlara yardım etmek, onlar için içgüdüsel bir harekettir. İhtiyacı olan herkese hiçbir karşılık beklemeksizin ellerini uzatırlar. Bu nedenle hizmet sektöründe çok başarılı olurlar.

Bilime ve edebiyata önem verirler, kendileri doğrudan ilgilenmeseler bile saygı duyarlar. Olağanüstü hafızaları, bu konularda başarılı olmalarını sağlar.

Para onlar için ihtiyaçlarını karşılayacak bir araçtır. Lüks, şöhret gibi ışıklı başlıklar onu çekmez. Çok çalışkandır, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp mükemmeli yakalamaya çalışır ama bunu yaparken amacı takdir edilmek ya da çok para kazanmak değildir. Olan parasını da kolay kolay harcamak istemez. Tutumluluk konusunda verdiği söylevler arkadaşlarını sıkabilir ama onun amacı yardım etmektir.

Parasını, hakkını verecek iyi şeylere harcar. “Ucuz buldum, aldım” alışverişleri onlara göre değildir, ihtiyacım vardı, en iyisini (daha doğrusu en kullanışlı ve sağlamını) aldım demeyi tercih ederler.

Başak insanı aşk konusunda da tutucu bir tavır sergiler. İçinde yolunu kaybedebileceği aşk bahçelerinden mümkün olduğunca uzak durur. Bir insana bağlanmak, ihtiyaç duymak onu korkutur. Özgürlükleri çok önemlidir.

Ayrıca, evlenmek isteseler dahi, kimsenin mükemmel olamayacağını unutup, masallardaki mükemmel prens ve prensesleri aradıklarından, yalnız kalabilir. Evlendikleri ya da birisiyle birlikte olmaya karar verdiklerinde, işinde olduğu gibi aşkında da gerektiği gibi davranır, iyi bir eş olur. Çocuklara pek düşkün oldukları söylenemez ama gerektiğinde iyi anne baba olurlar.
 
BAŞAK BURCUNUN EVİ
Başak’ların evi çok düzenli ve hoştur. Renkler neşe dolu, sade ve etraf pırıl pırıldır. Genelde şehir dışında, ağaçlı, sağlıklı alanlarda yaşamayı tercih ederler. Şehirlerde yaşayan Başak’lar ise çevrelerine karşı hassas ve düzenleyici olmak isterler. Zamanlarının çoğunu oturdukları şehir veya semtlerin düzenlenmesine harcayarak geçirebilirler.

Açık alanlarda, boş parklar etrafında oturmak için planlar yaparlar. Doğa ve düzen hastasıdırlar. Doğal mobilyalar ve eşyalar onları cezbeder. Gösterişli ipek kumaşlar veya büyük çarpıcı objeler onlara göre değildir. Kıyafetlerinde seçtikleri gibi yünlü, pamuklu veya doğal elyaftan üretilmiş malzemelerin kullanıldığı mobilyaları hemen satın alırlar.
Bir Başak’ın evi, bazen Uzak Doğu’nun etnikliğini veya bir köyü andıracak derecede otantik olabilir. Başak için en önemli unsur, modadan çok, eşyanın uzun süre dayanıklılığıdır. Evlerinin bir köşesinde, hobilerini yapabilecekleri bir masaları mutlaka olur. Pamuklu kumaşlar üzerinde yapraklı desenler ve sade görünüşlü çiçek motifleriyle bezenmiş döşemelik kumaşları tercih etmeleri, onların sadeliğini yansıtır. Evlerine girildiğinde her şey bir kombinasyon içindedir. Genelde kumaşlar ve perdeler kombine olarak kataloglardan seçilir.

Başaklar genellikle iç mimarlık ve dekorasyon ile ilgili işlerde çalışırlar. Küçük biblolar ve objeler, aileden kalmış antikalar evin bir köşesinde sergilenir. Çoğu dikmeyi, nakış işlemeyi sever. Yaptıkları işler gerçekten görülmeye değer titizlikte olur.

BAŞAK BURCU ÇOCUKLARI
Küçük yaşlardan itibaren teşvik ve ödülle yemek yemeye, ödev yapmaya alışan bu çocuklar, tehditkar zekalarıyla ön plana çıkarlar. Başak çocuğu matematiği çok küçük yaşta öğrenir.

Maddenin verdiği güven ve gücü okul sıralarında keşfederler. Başak bebekleri oldukça sessizdirler. Eğer doğru bir şekilde beslenirlerse bütün bir gece hiç ses çıkarmadan uyurlar. Küçük yaşlardan itibaren beyinleri yüksek bir tempoda çalışmaya başlar. Tembel ve dağınık halleriyle etrafını şaşkına çevirebilir. Tüm sorunları, çevrelerinde olup bitenleri hızla analiz ederler. Yüksek bir kavrama güçleri vardır. Ama kendilerine olan güvenlerinde birtakım eksiklikler olabilir, bu nedenle teşvik edilmeye ihtiyaçları vardır.

Büyüdükçe sevimlileşen bu çocuklar doğayı sever, açık havada oynanan oyunları tercih ederler. Zekâlarından kaynaklanan bitmek tükenmek bilmeyen sorularına, daha küçükten ciddiye alıp titizlikle cevap verilmelidir. Aksi takdirde çocuk önemsenmediğini düşünerek, içine kapanır ve zaten doğasında olan güvensizliği perçinlenir. Zihinleri, tıpkı ikizler çocukları gibi, çok hızlı çalıştığından, konudan konuya atlar, konsantrasyon zorluğu yaşayabilirler. İlgiyi sürdürebilecek konular, yöntemler bulunduğunda, çocuk bunu ciddiye alarak, üzerinde derinlemesine duracaktır. Konsantrasyonu sağladıktan sonra en gürültülü ortamda bile yazı yazabilir veya ders çalışabilirler.

Ders çalışmayı sevmeyen Başak çocuğu, ödüllendirme metodu ile okulu sevip başarılı olabilenlerin arasına girecektir. Bu ödülün ve teşvikin derecesini ayarlamak anne babalara düşer. Biraz sessiz, sakin görünen bu çocuklar aslında dost canlısı ve sıcaktır. Okul dışında yapacakları uğraşlar bulmak yüksek potansiyellerinin değerlendirilmelerini sağlar.

Doğru bir destekleme ve alakayla her alanda dikkate değer bir gelişme gösterebilirler. Hayvanları çok seven bu çocuklara, küçük yaşta ona ait olan bir hayvanı almak, duygusal yönünün gelişmesini sağlar.

Başak’lar, ailesine sevgi ile yaklaşan insanlardır. Başak çocukları, aile hayatında uyumlu ve söz dinleyen tavırlarıyla dikkat çeker. Düzenli bir evde yaşamak isterler. Onlar için aile, anne, baba ve kardeşlerle sınırlı bir kavram değildir. Tüm akrabalar hatta arkadaşlar o evin bir parçasıdır. Becerikli, çok yönlü, organizatör ruhlu ebeveynler onları çok kolay çekip çevirebilir.

Başak çocuğu, çeşitli aktivitelere beraber katılacağı bir babayla uzun ve neşeli saatler geçirebilir, iyi bir iletişim onlar için önemlidir. Onların dostluğuna, arkadaşlığına ve güvenine ihtiyaçları vardır. Soğuk ve çekingen dursalar bile ailesine içten içe büyük sevgi beslerler.

Yardımsever, arkadaşça ve genellikle organize etme yeteneği yüksek çocuklardır. Eğer dağınık biriyseniz bu, onların canını biraz sıkabilir ve tartışmaya sebep yaratabilir.

Genellikle kendilerine pek çok değişik ilgi alanı bulur, ailesi ile paylaşmaktan mutluluk duyarlar. Düşünceleri net ve açıktır. Kardeşleriyle duygularını paylaşmaya özen gösterirler. Yardımsever ve işbirlikçidirler. Ev işlerinde diğer aile bireylerine yardım ederler.

BAŞAK BURCU KADINI
O dalga geçilecek bir kadın değildir. İlişkiler ciddi olur ya da hiç olmaz. Bu nedenle hayatlarına çok erkek girip çıkmaz.

Başak kadınına yaklaşmak gerçekten zordur. Bu, kesinlikle kibirli oluşundan değil, aksine ürkekliğindendir. İyi yürekli, yardımsever bu kadın, bir cam koleksiyonu gibidir. Duru, sade, değerli ve kırılgandır. Duygularını kolay kolay dışa vuramaz, sabırlı bir erkeğe ihtiyaç duyar. Bu kadınla kurulan ilişki gün geçtikçe güçlenir. Onun defterinde laf olsun diye yaşanan ilişkilere yer olmaz. Dalga geçilecek bir kadın değildir.

Güven duymak için paraya ihtiyaç duyarlar. Bunun için yüksek statüde, kazancı bol olan erkeklerle ilgilenirler. Birlikte oldukları kişiler standart üzerinde olmalıdırlar. Zengin değilse bile en azından gelecek vadetmelidir. Evlilik kararı almaları biraz zor olabilir. Evlendikten sonra ise mükemmel bir eş ve anne olurlar.

Sade ve zarif Başak kadını, gösterişten hoşlanmaz. Kendi gibi dürüst, sade, gösterişsiz, nazik bir erkek arayışı içindedir. Erkeğiyle her şeyden önce dost olmalıdır. Aradığı kişi, kendi gibi güzelliğe, sanata, edebiyata meraklı, entelektüel ihtiyaçlarına cevap veren, iletişim kurabileceği, kendisini koruyabilecek biri olmalıdır. Bu özellikleri bir arada bulamazsa, “öylesine bir şey” yaşamaktansa, uzun süre yalnızlığı tercih edebilir. Doğum haritasında farklı etkiler yoksa Başak kadınları fazla ateşli kadınlar grubundan değildirler. Oldukça duygusal, hassas bir yapıya sahiptirler. Sevilmeyi isteyen Başak kadınlarının aradığı, şefkat yönü ağır basan bir sevgidir.

Çalışkan olan bu kadınlar için iş yaşamları çok önemlidir. Ev kadını olan Başak kadınları bile ev işlerini büyük bir disiplin ve ciddiyet içinde yürütmeyi ister. Biraz inatçı olduğu söylenebilir, belirli kural ve prensiplerle yaşar. Bunları kırmak, doğru olduğuna inandığı şeyden döndürmek pek kolay olmaz. Nazik ve düşünceli bu kadın, çevresindekilerden, özellikle birlikte olduğu kişiden aynı duyarlığı bekler.

Başak burcu kadınları, erkekleri gibi çok tutumlu, titiz ve düzenlidirler. Diğer kadınların  giyim mağazalarının vitrinlerine duydukları tutkuyu, onların süpermarketlerin temizlik malzemesi reyonlarına duyduklarını söylemek abartı olmaz.

BAŞAK BURCU ERKEĞİ
İlişkilerinde huzur ve düzen arayan ya da uzun maceralardan sonra sakin bir limana yanaşmak isteyen kadınlar için başak erkeği iyi bir seçimdir.

Başak erkekleri, sahne arkası işlerde, yardımcı oyuncu olmayı tercih ederler. Onlar belki Aslan erkeği gibi büyüleyici sözler söylemez, ya da Kova erkeği gibi ufuk ötesi hayallerden bahsetmez, fakat ağızlarından çıkan her kelime gerçektir. Çok tutkulu ya da heyecan verici görünmezler ama kimseyi de yan yolda bırakmazlar. İlişkilerinde macerayı değil, huzur ve düzeni ararlar.

Başak erkeği, kelimenin tam anlamıyla mert ve çalışkandır. Küçük ayrıntılara çok önem verir ve toprağı iğneyle kazarcasına çalışır. Sabırla, yılmadan çalışması ona, başarının yollarını açar. Kendilerine olan güvenleri biraz azdır. Başarılı olmak için etrafındaki insanlardan takdir görmek isterler. Kıyıda köşede kalmış pek çok yetenekli Başak erkeği vardır.

Doğum anında aldığı etkilere göre, cimriliği ve güvensizliğini dengelemiş bir Başak, daha farklı davranabilir. Özellikle güçlü Başak’ın Toprak özellikleri, Ateş grubu elemanlarıyla destekleniyorsa, ortaya olumlu bir tablo çıkabilir.

Hijyene olan düşkünlüğü, cinsel yaşamını etkileyecek, titizlik boyutuna gelebilir. Başak erkeği, en az kadını kadar temizliğe düşkündür. Kendisi gibi titiz bir kadınla birlikte olursa hiçbir sorun çıkmaz.   Fakat böyle bir kadın bulması sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

Kendi sağlığına da aşırı düşkündür, formda kalmak için saatler boyu, sabırla çalışır.

Aradıkları kadının kültürlü, zarif, ihtiyacı olduğunda ona destek olabilecek, her şeyden önce dostu olmasını beklerler. Tüm dırdırcılığına rağmen çok ince ve nazik olurlar. Olayları şansa bırakmazlar. Bir kadınla ciddî bir beraberlik kurmaya karar verirlerse bunu en ince ayrıntısına kadar, hata payı kalmayacak şekilde ölçüp tartarlar. Onlar için hayat ciddî bir konudur, hele kadınlar hiç şakaya gelmez. Öyle her gördüğü kadına aşık olmazlar. Bir Başak erkeğinin birisine aşık olabilmesi için, o kadına çok güvenmesi gerekir. Başka türlü iç dünyasının kapılarını açamaz. Bencil bir insan olmadığı ve kendisi de özgürlüğüne düşkün olduğundan, eşini de sıkmaz. İlişkide “ben” ve “sen” birbirinin içinde kaybolmaz ama “bizi” de ihmal etmez. Her konuda olduğu gibi, cinsellikte de mesafeli j davranabilir. Bazı kadınlar onu soğuk bulabilir. Aslında bu, kolay kolay kimseye kendisini teslim edememesinden kaynaklanır.

Başak erkekleri için işleri çok önemlidir. Milyarder bile olsalar, sürekli başarılı olmak ve para kazanmak isterler. Böylece kendilerini güvende hissederler. Hesaplarındaki para ve banka cüzdanları, içlerini ısıtmaya yeterlidir. Tutumlulukları ile en sabırlı kadını bile çileden çıkarabilirler. Sadece çok ihtiyacı olduğu zaman para harcarlar. Özellikle lükse, paraya düşkün, pahalı hediyelerden hoşlanan Aslan, Akrep, Boğa kadınları, Başak erkeğini oldukça sıkıcı bulabilir.

Fotoğraf çekmek onlar için bir tutku olabilir çünkü yaşanılan güzel anları yakalamak isterler. 

BAŞAK BURCU AŞK VE EVLİLİK
Cinselliği çok rahat yaşayamayan Başak’lar, deneyimsiz olmayı saflık ve temizlik belirtisi olarak görürler.
Başak burcunda doğanlar neşeli ve mütevazı tavırlarıyla dikkat çekerler. Duygusal açıdan kendilerine çok güvenirler. Aşk hayatları için hayallerinde çizdikleri biri vardır ve o özel insanı bulana kadar beklerler. Bu özel kişi ile karşılaştıktan sonra ise kendilerini ona adarlar. Bu durumda gösterdikleri gayret ve sabırlı tavrı sizi bile şaşırtabilir. Başak aşık olduğu zaman başlangıçta fiziksel açıdan eşine karşı biraz katı davranabilir. Cinselliği çok rahat yaşamazlar. Bu nedenle, seks öncesi onu gerektiğince rahatlatmak ve desteklemek gerekir. İçinde bulunduğu çevre bu açıdan önem kazanır. Kısa bir zaman geçtikten sonra cinsellikten zevk alacak hatta şehvetli bir aşık olacaklardır. Bazen iletişim güçlüğü yaşar, isteklerini söylemekten çekinirler. Duygusaldırlar, düşüncelerini hemen uygulamaya koyamazlar. Başak insanının kendini ilk sıralara koymamasını bir avantaj gibi görüp bundan yararlanmaya çalışmak, ilişki açısından büyük bir hata olabilir. Pek çok ilgi alanları vardır; bu da hayatını renkli ve hareketli kılar.

Başaklar, evlenerek belli bir düzeninin olmasını ister. Maddiyat onlar için çok önemlidir. Evlenmeden önce faturalan ödeyebileceğinden emin olmak ister. Evini rahatça döndürebilecek kadar parası olmalıdır. Hem kadını ve hem de erkeği, birbirlerini eleştirmeye, dırdır etmeye eğilimli insanlardır. Bu, partnerinin güvenini kırmak açısından negatif bir etkidir. Başak erkeği, bir problem olduğu zaman işleri yoluna koymak için elinden geleni yapar. Ancak bu sorunlar üzerinde bir uzlaşmaya varılamadığı takdirde kısa bir ara vermek etkili olacaktır. Bir baba ve eş olarak üstlerine düşen görevi hakkıyla yerine getirirler. Aynı zamanda ev işlerini paylaşacak kadar düşüncelidirler. Başak kadını, bir şirketi yönetirken aynı zamanda bir aile kurabilecek kadar yeteneklidir. Düzenli, organizasyon yeteneği kuvvetli kişilerdir. Eşlerini desteklemekten mutluluk duyarlar.

Başak’ın Toprak burçları ile ilişkileri pozitiftir. Uzun vadede iyi beraberlikler oluştururlar. Sempatik ve içten Su burçları, Başak’a duygusal gelişim açısından faydalı olabilir. Bu, aynı zamanda saygılı bir ilişkinin temellerini oluşturması bakımından da önemlidir. Entelektüel Hava burçları, duygusal düşünüp davranmasıyla pratik düşünen Başak ile ters düşebilir. Elinden her iş gelen ikizler ile bir ilişki mümkün olabilir. Dinamik Ateş grupları, enerjisi ile Başak üstünde olumlu bir etki yaratabilir.
 
BAŞAK  BURCU SAĞLIĞI
 
Sağlam bir bünyeye sahip Başak’lar kolay kolay hastalanmazlar. Merkür vücutta bir haberci gibidir. Sağlığına çok önem verdiğinden Başak’ların çoğu düzenli egzersiz yapar. Genelde sebze yemeklerini tercih ederler.

Başak burcu, sinir sistemini ve bağırsakları yönetir. Bağırsaklar üzerinde etkili diğer burç, Yengec’in aksine, düzenli, dengeli beslendiği için daha az sorun yaşamaları beklenir. Ancak, çok hassas olan sinir sistemleri ve kuruntulu yapıları, dolaylı olarak mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir. Aslında sağlam bir vücuda sahip olan Başak, fazla hastalanmaz. Fakat doğuştan hastalık hastası olduğu için sürekli şikayet edecek bir şey bulur. En ufak bir problemde hemen doktora giderler. Gerçekten hastalandığında uslu bir çocuk gibi doktorun tüm söylediklerini yapar.

Doğum haritalarında Merkür gezegeninin etkileri ağır basıyorsa (kuvvetli Merkür açıları, yükselen Başak burcu, Güneş Başak burcunda, 6. evde Merkür veya 6.evde Başak burcu varsa), vücutlarındaki bazı mineral ve vitamin dengesine dikkat etmeleri gerekir:

Vitamin olarak; D (veya gün ışığı), B1, B6, B12, B15, kalsiyum, niasin, potasyum, magnezyum, fosfor, bira mayası. Mineraller vücuda kalsiyum alınımını dengeler. Kalsiyumun vücut tarafından kullanılmasına fosfor, magnezyum ve C vitamini yardımcı olur. Örneğin kalsiyum almadan 30 dakika önce, 1 limon veya portakal suyu içmek de aynı işi görür. Bu, kalsiyumun vücut tarafından tutulmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca;

Vitamin D içeren: Güneş ışığı en doğal olanıdır. Güneş ışığı deri üzerine düştüğü zaman vücut onun içindeki maddeyi D vitaminine dönüştürür. Bunun dışında tereyağı, krema, somon, balık yağı, yumurta sarısı, yeşil salatalar, süt ürünleri.
Kalsiyum içeren: Süt ürünleri, kemikli et, yağlar, yoğurt, ceviz, fındık, badem, brokoli, limon, portakal, sebzeler (bamya, bezelye, karnabahar).
Fosfor içeren: Balık, et, yumurta, fırın patates.
Magnezyum içeren: Fıstık, bezelye, yeşil sebzeler, deniz ürünleri, esmer ve beyaz pirinç, portakal, hindistan cevizi.
Vitamin B1 içeren: Maya, et, fıstık, rafine edilmemiş pirinç, soya fasulyesi.
Vitamin B12 içeren: Sakatatlar, ciğer, yumurta sarısı, süt. Vitamin B15 içeren: Esmer pirinç, bira mayası, balkabağı, susam, rafine edilmemiş tahıllar.
Niasin içeren (bir çeşit B vitaminidir): Bira mayası, beyaz ve kırmızı et, balık, süt.
Vitamin B6 içeren: Yeşil yapraklı sebzeler, muz, tahıllar. Potasyum içeren: Patates, soya fasulyesi, salatalık, hardal tohumu, ıspanak, domates, kiraz, elma, erik, muz, kavun, karpuz sağlığınız için önemlidir.