• 0212 347 73 62
  • 0530 911 75 50
  • bilgi@astrodanismanlik.com

Kiron

Kiron


Kiron

KİRON

En son keşfedilen gökcisimlerinden biri de Kiron isimli asteroittir. İlk kez 1 Kasım 1977'de, Satürn ile Uranüs arasındaki yolculuğunda görülmüştür. Satürn ile Uranüs arasındaki yerleşimi, dünyevi akıldan evrensel akıla geçişi temsil eder. Yunan mitolojisinde Kiron yarı insan, yarı at görünümünde bir sentordur ve diğer sentorlara öğretmenlik yapmıştır. Bir gün kendi öğrencilerinden biri için yaptığı zehirli bir okla yaralanır ve herkesin yarasına şifa bulduğu halde kendi yarasını bir türlü iyileştiremez. Aslında ölümsüz olan Kiron, çare bulamadığı yarası yüzünden ölümlü olmayı tercih eder. Kendi yaralarına merhem olamayan, ancak çektiği acılardan edindiği tecrübelerle, diğer insanların kendisi ile aynı acıları hissetmemesi için onlara yardımcı olma, başkalarının yarasını iyileştirme temasını içerir.

Kiron’un ana kavramları

İyileşmeyen yara,ayrılık ve aile mirasının kaybı,beden ve ruh arasındaki kopukluk,bireyselleşme süreci.Yaralanma ve şifa arasındaki ilişki,şifa ve şifacı olmak,kendine yardım, kendini şifa etme iyileşmek için kahramanca mücadele,ölüme yakın deneyimler. Tükenme, ,yüksek kimliğe doğru rehberlik,istemeden yaralanma, yaralama,üvey babalık etme, yetiştirme.

Burç olarak Kiron nasıl yaralanabileceğimizi ve nerede sınırlı olduğumuzu açıklar. Burcun özellikleri nerede yaralanmaya hassas olacağımızı gösterebilir. Örneğin Aslan burcundaki Kiron kişisel yaratıcı ifade, aşk ve kendine güvende yaralanma gösterebilir.

Ev olarak Kiron yaralanma alanına işaret eder. Örneğin 1. Evde bedenle ve doğrudan sağlıkla ilgili olabilir. Kiron’un bulunduğu ev, aynı zamanda bu yaralanma yoluyla hangi alanda çalışarak, kendimizi iyileştirme sürecine girebileceğimizi de gösterir. Örneğin 4. Evde aile kurmak, yerleşmek, kök salmak, yoluyla.

Kiron’un bulunduğu evde bilinçli bir tanımlama yapamazsak, bu alan sürekli yaralanma kaynağı haline gelebilir. Kiron’un bulunduğu ev aynı zamanda hangi alanlarda kendi aile çerçevemizin dışına çıkabileceğimizi ve herkes tarafından kabul gören gerçekleri aşmak isteğimize de işaret eder. Kiron’un yaptığı açılar yaralanan, reddedilen, yabancılaşan alanın içeriği hakkında bilgi verir. Örneğin Güneş’le ilişkisi baba ile ilgili içeriğe ya da özgüvene, yaratıcılığa ait içeriklere işaret edebilir.